امروز پنج شنبه 26 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

راه اندازی مرکز رشد داروهای سنتی و طب گیاهی در کشور

وزیر بهداشت از راه اندازی مرکز رشد داروهای سنتی و طب گیاهی با هدف افزودن شتاب در درآمد افزوده خبر داد. ( این خبر مربوط به سال 86 می باشد. )
به گفته هانیما به روایت از ایسنا، دکتر کامران باقری لنکرانی درچهارمین نشست هم اندیشی مسئولان دفاتر کارآفرینی در تشریح موفقیتها و قابلیتهای مراکز رشد شرح کرد: به عنوان مانند، یک گرم پروتئین نوترکیب ارزشی معادل 10 تا 40 هزار دلار را به همراه دارد و با شرح این که مرکز رشد داروهای دانشگاه علوم پزشکی با یک میلیارد تومان هزینه 5 دست آورد زیست فناوری را با ارزش 20 میلیارد تومان تولید کرده است.

وی با شرح این که تا کنون 200 نوع دست آورد در زمینه داروهای سنتی و طب گیاهی به ثبت و تایید رسیده است، فرمود: مرکز رشد به این مقوله سرعت بیشتری می‌بخشد این در حالیست که از اهداف دولت نیز تقویت قدرت و ثروت ملی است.
وزیر بهداشت با پافشاری بر ضرورت آموزشهای وظیفه محور در ادامه به بازنگری در مسایل آموزشی اشاره کرد و افزود: از محورهای مورد پافشاری توانمندسازی فارغ التحصیلان، در طی مدت تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی است.
وی با شرح اینکه برپایی دوره‌های آموزشی مداوم با هدف توانمندسازی مخاطبان آن طراحی می‌شود، فرمود: توجه به مقوله راهنمایی و نوع هدایت نیروهای جویای کار نیز الزامی است.

لنکرانی محورهای قابل پیگیری را بحث بهداشت حرفه‌ای و مسالهات حاد حاصل از آن برشمرد و افزود: برای بازار کار تضامینی وجود دارد به عنوان مانند، ویژگی‌هایی برای کارگاه‌هایی با جمعیت بالاتر 50 و یا 500 نفر تعریف شده است.

وزیر بهداشت توجه ویژه در برخی مناطق نظیر صنایع غذایی، مناطق بحرانی را الزامی برشمرد و افزود: دفاتر کارآفرینی باید با نوعی نیاز سنجی از بازار کار به برنامه ریزی صحیح بپردازند.

وی با اشاره به ضرورت نگاه علاج جویانه و حل ریشه‌ای مسالهات اشتغال در کشور فرمود: باید در جهت ایجاد شغلی ماندگار و بر اساس نیاز واقعی جامعه کوشید.
لنکرانی به وجود فارغ التحصیلان بهداشت محیط اشاره کرد و افزود: از این فارغ التحصیلان می‌توان در جهت پیشرفتء توسعه شهری و درآمد افزوده کشور استفاده بهینه کرد.

وی افزود: با توجه به گذار اپیدمیولوژیک در نظام سلامت کشور فرصت‌های جدیدی ایجاد شده است. به عنوان مانند، جمعیت کشور به سمت جمعیت سالمندی حرکت کرده به نحوی که قاعده پهن هرم سنی به سمت سنین 10 تا 15 سال رفته و تا 40 سال آینده جوانان امروز سالخوردگان فردا هستند.

لنکرانی با شرح اینکه 15 سال گذشته جمعیت سالمند کشور کمتر از 5/1 میلیون نفر بود، ادامه داد: حال آن که هم اکنون بیش تر از پنج میلیون سالمند با نیازهای خاص خود در کشور وجود دارند که باید نیروی انسانی و طراحی فرصت‌های شغلی متناسب با چهره جمعیتی کشور باشد و ارزش افزوده و بهبود کیفیت زندگی را به همراه داشته باشد.

وی با شرح این که در نبعضی مواقع جامع تر باید با ایجاد فرصت‌های شغلی سبب پیشرفت سلامت شویم، فرمود: با آموزشهای وظیفه محور نیز بهورزان در مراکز بهداشت روستایی با تحصیلات ابتدایی تربیت شدند و تا مقطع کاردانی افزودن یافتند.

وزیر بهداشت با اشاره به وجود فرصت‌های شغلی در نظام دولتی به رغم وجود نیروی انسانی بیکار فرمود: از اهداف هزاره سوم کم کردن مرگ و میر مادران و کودکان زیر پنج سال است که برای رسیدن به این هدف، ماما از ارکان اصلی است اما با وجود ظرفیت جذب 2 هزار ماما در مراکز بهداشت درمانی روستایی به لحاظ وجود مسالهاتی حاضر به کار کردن در این مراکز نمی باشدند.

وی با شرح اینکه در بحث علوم پزشکی برخی در صدد بهبود شرایط کار و توزیع شایسته هستند، فرمود: هنوز خیلی زیادی از فرصت‌های شغلی وجود دارد. به عنوان مانند، در بحث پزشک خانواده و طرح بیمه روستایی ظرفیت پذیرش 1700 نفر (قابل افزودن تا 3500 نفر) وجود دارد.

وی با اشاره به این که اعتبارات وزارت بهداشت در سال 83 برای بحث کارآفرینی 6 میلیارد تومان بوده است، فرمود: در حالی که این اعتبار در سال 85 از 460 میلیارد تومان طرح ارایه شده 170 میلیارد تومان به نتیجه رسید که حاکی از رشد پرشتاب و حرکت رو به جلو است.

وزیر بهداشت با شرح این که در حال حاضر دلواپسی و دغدغه خاصی در خصوص تامین منابع وجود ندارد، فرمود: می‌کوشیم تا تربیت نیروی انسانی متناسب با نیاز و اولویت‌های کشور باشد اما در عین حال تعداد بیکاران با تحصیلات دانشبعضی مواقع بیش تر از افرادیست که تحصیلات دانشبعضی مواقع ندارند و برخی تحصیلات مطابق با نیاز کشور طراحی نشده است.

وی با شرح اینکه در برخی موردهای افراد خواهان بهبود شرایط کاری هستند، فرمود: از 23 هزار نفر ثبت نام شده متقاضی کار برخی بدون کار و عده‌ای متقاضی بهبود شرایط موجود هستند.

لنکرانی با اشاره به درخواست‌های بالا برای اعزام نیروی انسانی به خارج از کشور ادامه داد: در اعزام نیرو به خارج از کشور به جمیع جهات از جمله عزت و کرامت ایرانی و خطرآفرین نبودن شغل توجه می شود. بنابراین حاضر به اعزام نیروی انسانی به هر قیمتی نمی باشدیم.

وزیر بهداشت افزود: با توجه به مقدار جذب وام، بالغ بر 15 هزار فرصت شغلی ایجاد شد که با ایجاد 13 هزار فرصت شغلی بقیه ی در مجموع به 28 هزار فرصت شغلی می‌رسیم.

لنکرانی با پافشاری براین که رقم ریالی جذب شده و فرصت‌های شغلی ایجاد شده دو مقوله متفاوت و در عین حال مرتبط است، فرمود: هرچند توجه به جذب ریالی حائز اهمیت است اما این پدیده باید با افزودن فرصت‌های شغلی ایجاد شود.

وی توضیح داد: به جز سطح سه خدمت که نیازمند تجهیزات تخصصی و فوق تخصصی است در سطوح I و II خدمت ارزش افزوده اصلی مربوط به نیروی انسانی است.

لنکرانی در پایان با شرح اینکه هنوز فرصت‌های شغلی ایجاد شده با توقعات موجود فاصله خیلیی دارد، فرمود: جذب اعتبارات باید با نگاه توسعه‌ای توام باشد.

برچسب ها :
اندروید lg مولفیکس