امروز پنج شنبه 26 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

بیش تر از هفتصد گونه گیاه دارویی در ایران وجود دارد

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی فرمود در ایران بین ‪ ۷۵۰‬تا ‪ ۱۱۰۰‬گونه مختلف گیاه دارویی وجود دارد و برخی معتقدند تا حدود ‪ ۲۳۰۰‬گونه گیاه دارویی در ایران قابل رویش است.
به گفته هانیما مهندس “داراب یزدانی” رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشبعضی مواقع در فرمود و گو با خبرنگار علمی ایرنا با شرح این مطلب افزود از این تعداد بخشی بصورت طبیعی و بخشی بقیه ی نیز بصورت زراعی کشت می‌شوند.

وی فرمود در ایران بخش عمده‌ای از گیاهان دارویی بصورت طبیعی می‌رویند و بخش کمی از آنها کشت می‌شوند.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی فرمود تنها حدود ‪ ۳‬تا ‪ ۴‬درصد از داروهای مورد استفاده در کشور با استفاده از گیاهان دارویی ساخته می‌شوند در حالی که در کشورهای اروپایی این رقم به بالاتر از ‪ ۳۰‬درصد می‌رسد.

یزدانی با اشاره به اینکه گیاهان دارویی با گستره وسیعی در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند افزود در هر بخشی معتبرهای خاصی وجود دارد که دست اندرکاران گیاهان دارویی در همان بخش ملزم به رعایت آن معتبرها هستند.

وی فرمود استفاده از گیاهان دارویی در ایران در صنعت داروسازی خیلی خیلی نمی باشد در مقابل استفاده از عطاری‌ها و مراجعه مردم به این مکانها خیلی است که بایستی از سمت وزارت بهداشت مورد نظارت قرار داشته باشند.

یزدانی افزود این امر نشانگر این است که بکارگیری گیاهان دارویی در صنعت داروسازی و استفاده از آنها به صورت طب نوین در کشور ما خیلی جانیفتاده است.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی فرمود در حال حاضر گیاهان دارویی در صنایع مختلف داروسازی، صنایع غذایی ، صنایع میکاپی و بهداشتی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یزدانی افزود از جمله مصارف گیاهان دارویی در صنایع غذایی به کار بردن آنها در مواد غذایی به عنوان طعم‌دهنده ها، مکمل‌های غذایی، نگهدارنده‌ها و غیره است.

وی فرمود بخشی از گیاهان دارویی که بیشتر معطر هستند وارد صنایع میکاپی و بهداشتی می‌شوند که در صابونها، شامپوها، مواد میکاپی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشبعضی مواقع فرمود بخشی از گیاهان دارویی در بخش طب سنتی به شکل خام بدون اینکه هیچ گونه فرآوری روی آنها صورت گرفته باشد وارد بازار می‌شود.

یزدانی افزود بخش بقیه یی از گیاهان دارویی وارد صنایع داروسازی و کارخانه‌های داروسازی می‌شود که در این بخش باید فرایندی را طی کند و تحت نظارت وزارت بهداشت معتبرهای قابل قبول رعایت شود.

برچسب ها :
اندروید lg مولفیکس