امروز یکشنبه 15 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

برای چه خانم ها طول عمر بیشتری نسبت به آقایان دارند

lzbczvetzzmq3sjmcz

همانطور که مطلع هستید و در محیط اطراف خود در حال مشاهده این واقعیت هستید ، معمولا خانم ها طول عمر بیشتری نسبت به آقایون دارند ، آیا تاکنون به این فکر فرو رفته اید که برای چه خانم ها حداقل چند سالی بیشاتر از آقایون عمر می کنند ؟… در خصوص این مطلب می توانید در ادامه ی این متن ، جزئیات بیشار را مطالعه نمایید.

متخصصان می گویند این شرایط در تمام کشورها با اندکی تفاوت، یکسان است و مقدار مرگ و میر جنس مونث در سال های مختلف عمر، کمتر از مردان در همان سنین است. این مساله تا آنجا پیش می رود که کارشناسان می گویند احتمال مرگ جنین پسر در رحم مادر نیز بیشتر از جنین دختر است و در میان نوزادان نارس و کم وزن هم دخترها با احتمال بیشتری زنده می مانند.

 

از طرف بقیه ی، حدود ۹۰ درصد کسانی که به ۱۱۰ سالگی می رسند و در مقایسه با عموم مردم طول عمر بیشتری دارند نیز خانم ها هستند؛ بنابراین به طور کلی می توان فرمود متوسط طول عمر زن ها بیشتر از مردهاست و همین مساله می تواند عاملی باشد برای افزودن تعداد زنان سالمند در مقایسه با مردانی که به دوره سالمندی می رسند. بر همین اساس در کشور ما نیز پدیده زنانه شدن سالخوردگی در حال رخ دادن است که این مساله نیز حتما باید در تدوین سیاست های سالمندی مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

 

دکتر علیرضا شریفی یزدی، جامعه شناس در فرمود وگو با جام جم در این باره چنین توضیح می دهد: به طور متوسط، طول عمر خانم ها نسبت به آقایان بیشتر است و همین مساله سبب می شود مردها زودتر از خانم ها فوت کنند.

 

در نتیجه طبیعی است که ترکیب جمعیت سالمندی از نظر جنسیتی به سمتی پیش برود که تعداد خانم های مسن در هر رده سنی در مقایسه با آقایان بیشتر باشد و این همان مساله پدیده زنانه شدن سالمندی است. این جامعه شناس با اشاره به این مطلب ادامه می دهد: در تمام نقاط دنیا، متوسط طول عمر خانم ها بیشتر از آقایان است و این مساله حتی در کشورهای پیشرفته نیز مشاهده می شود.

 

در کشور ما نیز چنین وضعی وجود دارد که به طور قطع می تواند در چگونگی ترکیب جمعیت تاثیرگذار باشد. دکتر شریفی یزدی برای روشن شدن مطلب، به آماری در این مورد اشاره می نماید و می گوید: هنگامی که در بدو تولد در هر سالی آمار گرفته می شود، در دنیا به ازای هر صد دختری که به دنیا می آیند، به طور متوسط ۱۰۴ پسر متولد می شوند. به عبارت بقیه ی، تعداد جنس مذکر به ازای هر صد نفر هنگام تولد، چهار نفر بیشتر از خانم هاست. در پایان طول عمر متوسط یا همان امید به زندگی که در هر کشوری بنا بر شاخص ها متفاوت است، زمانی به این ارقام نگاه می کنیم، درمی یابیم به ازای هر صد خانم، ۹۴ مرد زنده هستند. در کشور ما نیز این اعداد با چند نفر تفاوت، تقریبا به همین شکل است.

 

بنابراین به طور رهاه می توان فرمود تعداد مردها به علت این که متوسط طول عمرشان از خانم ها کمتر است، خود به خود در زمان سالمندی کم کردن پیدا می نماید و در نتیجه ترکیب جمعیت سالمند به سمت زنانه شدن پیش می رود.

 

عوامل تاثیرگذار در افزودن طول عمر خانم ها

 

زمانی می گویند متوسط طول عمر خانم ها بیشتر از آقایان است، اولین سوالی که برای افراد مطرح می شود علت وجود چنین شرایطی است. آنها می خواهند بدانند برای چه خانم ها بیشتر از آقایان عمر می کنند و عوامل تاثیرگذار در افزودن طول عمرشان چیست. در حالی که بعضی مواقع به اشتباه تصور می شود خانم ها به علت ظاهر ظریف تر و روحیه لطیف ترشان، صدمه پذیرتر هستند و در نتیجه انتظار نمی رود از نظر آماری با چنین شرایطی مواجه شویم.

 

دکتر شریفی یزدی در این باره با اشاره به مسائل بیولوژیک می گوید: آن طور که مطالعات نشان داده است، به طور کلی خانم ها باوجود ظاهر ظریف تری که دارند، در برابر بیماری ها و مسالهات، هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی و روانی از آقایان مقاوم تر هستند. در نتیجه طول عمر بیشتری دارند.

 

علاوه بر این، مشاغل و کارهای سخت هم در بیشتر نقاط دنیا از سمت مردها انجام می شود و به همین علت طبیعی است احتمال مرگ و میر آنها افزودن یابد. این جامعه شناس با شرح این مطلب یادآور می شود: مشاغل سخت و طاقت فرسا، فرسودگی جسمی و روانی بیشتری را به همراه دارد و در نتیجه به مرگ زودرس مردانی منجر می شود که به این کارها اشتغال دارند. از طرفی هم خطرات ناشی از شغل و حرفه، آقایان را بیشتر تهدید می نماید، برای اینکه در برخی مشاغل، احتمال بروز خطرات و مرگ و میر افراد افزودن می یابد و در نتیجه سبب می شود مردها در معرض خطراتی قرار بگیرند که خانم ها با آن مواجه نمی باشدند.

 

آقایانی که کارشان رانندگی در جاده هاست، کسانی که در معدن ها کار می کنند و مردهایی که در کارخانه ها با مواد شیمیایی سر و کار دارند، همگی در این گروه قرار می گیرند. در کنار اینها، زمانی جنگی در جامعه رخ دهد نیز معمولا آقایان نیروهای اصلی حاضر در خطوط مقدم و جبهه های جنگ هستند و در چنین دوره ای مرگ و میرشان به مقدار چشمگیری افزودن می یابد.

 

با این توضیحات طبیعی به نظر می رسد که جنس مذکر بیشتر در معرض خطر مرگ قرار داشته باشد و در نتیجه در سنین بالا و در دوره سالمندی، جمعیت خانم ها بیشتر از آقایان خواهد بود.

 

روشهایی برای حفظ سلامت مردان

 

باتوجه به مسالهاتی که مطرح شد، به نظر می رسد در بحث برنامه ریزی برای زمان سالمندی باید رویکرد جنسیتی نیز مورد توجه قرار گیرد، برای اینکه مسائل مربوط به زنان و مردان سالمند با یکبقیه ی تفاوت دارد.

 

بر همین اساس دکتر شریفی یزدی پیشنهاد می نماید مسائل بهداشتی و سلامت در ابعاد مختلف یعنی سلامت روان، جسم، اجتماعی و معنوی مورد توجه افراد، خانواده ها و بویژه مسئولان جامعه قرار گیرد؛ بنابراین انتظار می رود با شناسایی معیارها و عوامل تاثیرگذار در ایجاد و حفظ سلامت، بتوان این فاکتورها را در رابطه همه افراد جامعه و بویژه آقایان به کار گرفت تا راه حل شایستهی برای این صدمه ها پیدا شود.

 

به عبارت بقیه ی باید از دوره کودکی، فضایی در اختیار جنس مذکر قرار بگیرد که آنها از نظر جسمی، روانی، معنوی و اجتماعی در آن بستر از نظر سلامت کنترل و وارسی شوند.

 

همچنین با توجه به این که عدالت در برخورداری از سلامت و دساضطرابی عادلانه به سرویس ها بهداشتی و درمانی از حقوق مردم بوده و پیشرفتی سلامت در جامعه از وظایف اولیه دولت ها و تمام ساهنگام های دولتی، عمومی و مردم نهاد این حوزه است، شناسایی مشاغل سخت و استفاده از تمهیداتی برای کم کردن عوارض ناشی از این مشاغل نیز باید در دستور کار متولیان قرار گیرد. به عنوان نمونه کم کردن ساعات کار، کنترل و معاینات دوره ای سلامت، دساضطرابی آسان و ارزان به سرویس ها بهداشتی و درمانی، کم کردن اساضطراب های شغلی و… همگی ازجمله روش هایی است که در این زمینه می تواند به کار بیاید.

 

به فرموده دکتر شریفی یزدی، در کنار اینها انتظار می رود جامعه به سمت و سمتی حرکت کند که مشاغل پرخطر شناسایی شده و خطرات ناشی از آنها کم کردن یابد.

 

به عنوان نمونه هنگامی که می گویند در کشور ما بین ۲۰ تا ۲۷ هزار نفر در طول سال جان خودشان را در جاده ها از دست می دهند، نباید فراموش کنیم تعداد خیلیی از این افراد، آقایان هستند که بیشتر از خانم ها در جاده تردد می کنند یا رانندگی با ماشین های سنگین را به عهده دارند. بنابراین اگر بتوانیم مرگ و میر ناشی از این مشاغل را کم کردن دهیم، شرایط بهتری برای زمان سالمندی آقایان ایجاد خواهد شد. البته با این که به این روش ها می توان طول عمر متوسط جمعیت مذکر را در جوامع افزودن داد، اما نباید این مساله را فراموش کنیم که از نظر بیولوژیک کاری از دست افراد ساخته نمی باشد و به طور طبیعی، متوسط طول عمر خانم ها بیشتر از آقایان است.

 

از هم اکنون به فکر باشیم

 

درست است که باید برای سالمندان ارزش قائل شویم و جایگاه شان را در اجتماع حفظ کنیم، اما نمی توان این مساله را هم نادیده گرفت که ترکیب جمعیتی کشور ما به سمت سالخوردگی میل می نماید و در سال های آینده، سالمندان تعداد خیلیی از افراد جامعه را تشکیل می دهند که بی شک به سرویس ها بهداشتی، درمانی، مراقبت و نگهداری های خاص دوره سالمندی نیز نیاز خواهند داشت.

 

به فرموده دکتر شریفی یزدی، در کنار این مساله باید توجه داشته باشیم که متاسفانه هم اکنون رشد جمعیت به سمت صفر و حتی منفی تمایل پیدا کرده است. به همین علت هم وی پیشنهاد می نماید برای تنظیم جمعیت، با برنامه ریزی های دقیق و حساب شده به سمتی پیش برویم که خانواده ها از تک فرزندی دست بردارند.

 

از طرف بقیه ی، این جامعه شناس پافشاری می نماید جامعه و بویژه برنامه ریزان و مسئولان از همین امروز باید آماده پاسخگویی به نیازهای موج سنگینی از سالمندان باشد که طی دو دهه آینده به ترکیب جمعیتی کشور تحمیل خواهند شد.

منبع : آفتاب آی آر – http://www.aftabir.com

اندروید lg مولفیکس