امروز دوشنبه 20 مرداد 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

سنگ پا ازچه موادی تشکیـل شده است

0f9f2c4ac314569afbfb8ab4ee9198bf_L

سنگ پا گونه ای سنگ آذرین است که از سرد شدن گدازه‌های آتشفشانی بوجود می آید
آتشفشان‌شناسان می‌گویند سنگ‌پا درواقع از صخره‌های درحال انفجار آتشفشان‌ها به دست می‌آید. این سنگ‌ها زمانی به بیرون از دهانه پرت می‌شوند، حین سرد شدن از خود گازی متصاعد می‌کنند که موجب سوراخ ‌سوراخ شدنشان می‌شود.همین بافت اسفنجی‌شکل و زبر این سنگ است که سبب شده خاصیت سایش و لایه‌بردار داشته باشد.

وجه تسمیهٔ سنگ‌پا این است که به علت قابلیت بالای سایندگی اش از آن برای زدودن لایه‌های سفت مردهٔ پوست در پاشنه پا استفاده می‌شود.در گذشته تنها از چنین سنگ‌های آذرینی که متخلخل بوده استفاده می‌شد، اما امروزه انواع پلاستیکی آن نیز موجود است.

تاریخچه استفاده از سنگ پا

استفاده از سنگ‌پا به قدمت تاریخ است. در هنگام قرون وسطی ابتدا در رم و سپس در خاورمیانه مردم به استفاده از این سنگ روآوردند. البته شکل استفاده کمی متفاوت بود. ابتدا مردم از سنگ پا برای پاک کردن وسایل جرم گرفته و چرب استفاده می‌کردند، بعد وارد صنعت و درنهایت وارد دنیای مد و زیبایی شد.

امروز از سنگ‌پا برای زدودن بافت‌ها و سلول‌های مرده و به عنوان یک لایه‌بردار استفاده می‌شود. سنگ‌پا به رنگ‌های سفید، قهوه‌ای، قرمز و مشکی و در انواع طبیعی و مصنوعی موجود است و معمولا در داروخانه‌ها و مراکز فروش لوازم حمام و دستشویی به فروش می‌رسد. اگر هم سری به سواحل یونان بزنید، می‌توانید در ساحل، سنگ پای طبیعی بیابید.

 1

 چطور از سنگ‌پا استفاده کنیم؟
حداقل یک مرتبه در هفته و بهتر است شب‌هنگام از سنگ‌پا استفاده کنید تا بعد از سنگ‌پا کشیدن، پوست پا بتواند استبهتر کند. پیش از سنگ پا کشیدن، پوست پا باید کاملا خیس خورده و مرطوب شود. بهتر است پاها را به مدت 10 دقیقه در آب ولرم صابونی قرار دهید. بعد سنگ‌پا را به ویژه در نقاطی که پوست پا در ناحیه پاشنه ضخیم‌تر شده است، مالش دهید این کار را برای 10 دقیقه تکرار کنید. از آنجا که در ناحیه پاشنه پا سلول‌های مرده زیادند، سنگ‌پا کشیدن دردی ایجاد نمی‌کند.

بعد از اتمام کار، پا را بشویید و خشک کنید و از یک کرم مرطوب‌کننده روی آن استفاده کنید. برای اینکه مجددا پوست پاشنه پا ضخیم نشود، بهتر است هر بار که می‌خواهید جوراب به پا کنید ابتدا پاها را خشک کنید و تلاش کنید آنها را در معرض هوای سرد قرار ندهید.
فراموش نکنید نباید اجازه بدهید بین هنگام‌های سنگ پا کشیدن خیلی فاصله بیفتد چون هر بار که پوست پا ضخیم شود، سنگ‌پا کشیدن به هنگام بیشتری نیاز دارد و لطافت پا را از بین می‌برد.
منابع:

fa.wikipedia.org

rasekhoon.net
matalebe-mofid.blogfa.com

اندروید lg مولفیکس