امروز یکشنبه 22 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

اولین علائم ایدز و نشانه هایی از این بـیماری

بیماری ایدز می تواند علائم اولیه خود را در دهان بروز دهد که توجه به آنها در تشخیص به موقع این بیماری تاثیرگذار است . هر چند افراد آلوده به ویروس HIV ممکن است از آلودگی خود به این ویروس بی اطلاع باشند ، ولی دوره نهفته این بیماری ، در بعضی افراد می تواند علائم دهانی خاصی داشته باشد.

علایم بیماری ایدز به صورت عفونت های قارچی با ایجاد خطوط سفید در کناره زبان ، آفت های متعدد ، تبخال های پایدار و طولانی مدت ظاهر می شود که فرد با مشاهده این علائم می بایست به متخصص بیماریهای دهان مراجعه کند.
بعد از ورود ویروس HIV به بدن فرد، بتدریج قدرت دفاع بدن وی ضعیف شده و در برابر انواع بیماری ها و عفونت ها صدمه پذیر می شود.
با کم کردن قدرت سیستم دفاعی و به مرور هنگام، بدن آماده ابتلا به عفونت ها و سرطان هایی می شود که به طور معمول در مردم معمولی دیده نمی شوند.
این بیماری ها به صورت بیماری های ریوی، اسهال های شدید و پایدار، تب های طولانی، کم کردن وزن، اختلالات شخصیتی، بیماری های مغزی و پوستی خود را نشان می دهند که درنهایت منجر به مرگ فرد دچار خواهد شد.
فرمودنی است علائم آلودگی با HIV خیلی زیاد پیچیده است و دارای مرحله های چندی است که الزاما همه آنها در افراد آلوده مشاهده نمی شود.
این مرحله های شامل مرحله زیر است:
– مرحله عفونت اولیه HIV: (مرحله اول)
این مرحله چند هفته طول می کشد و معمولا با یک حالت مشابه سرماخوردگی که بلافاصله بعد از عفونت رخ می هد همراه است. این حالت مشابه سرماخوردگی بعضی مواقع اوقات تحت عنوان حالت seroconversion یاد می شود. (علائمی نظیر تب، گلودرد، بزرگی غدد لنفاوی، درد مفاصل و عضلات، سر درد، ضعف و بی حالی، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، کم کردن وزن، اسهال و بعضی مواقع دانه های جلدی یا تظاهرات عصبی).
در حدود20درصد موردهای علائم به گونه ای است که فرد به پزشک مراجعه می نماید، ولی معمولا تشخیص داده نمی شود و حتی اگر تست HIV آنتی بادی در این موقع انجام شود ممکن است هنوز مثبت نباشد.
طی این مرحله مقدار خیلیی HIV در خون محیطی فرد وجود دارد و سیستم ایمنی با تولید پادتن ها (آنتی بادی ها) و لنفوسیت های سلول کش (لنفوسیت های سیتوتوکسیک) شروع به پاسخ در برابر ویروس می کنند.
از هنگام ورود ویروس ایدز تا مثبت شدن نتیجه آزمایشبعضی مواقع که نشانگر آلودگی فرد است حدود دو تا 12 هفته و گاه تا 16 ماه به طول می انجامد.
– مرحله بدون علامت بالینی (مرحله دوم)
این مرحله به طور متوسط 10 سال طول می کشد و همانطور که از نام این مرحله پیدا است، خالی از هر علامتی است. هرچند ممکن است غدد متورم لنفاوی هم وجود داشته باشند (لنفادنوپاتی). سطح HIV در خون محیطی به سطح خیلی زیاد پایینی کم کردن می یابد، ولی بیماری همچنان مسری است و آنتی بادی HIV در خون قابل ارزیابی است.پژوهشات نشان داده است که HIV طی این مرحله غیرفعال نمی باشد و در غدد لنفاوی خیلی زیاد فعال است.
تعداد خیلیی از سلول های T- helper آلوده شده و می میرند و ویروس زیادی تولید می شود. تست آزمایشبعضی مواقع جدیدی وجود دارد که مقدار ناچیز HIV که از غدد لنفاوی آزاد می شود را اندازه می گیرد.
این تست HIV-RNA را اندازه می گیرد (RNA ماده ژنتیکی HIV می باشد) این تست را تست بارگیری ویروس (viral load test) می گویند که نقش خیلی زیاد مهمی در درمان آلودگی با HIV دارد.
– مرحله علامت دار عفونت HIV (مرحله سوم):
با گذشت هنگام، سیستم ایمنی توان خود را از دست می هد که به 3 علت عمده زیر است.
1 – بافت ها و غدد لنفاوی به علت سال ها فعالیت، صدمه می بینند.
2 – HIV جهش پیدا می نماید و آلوده کنندگی اش شدید شدن می شود. به عبارت بقیه ی برای تخریب سلول های،T- helper قوی تر و متنوع تر می شود.
3 – بدن توانایی جایگزینی سلول های T – helper از دست رفته را ندارد.
با ایجاد نقص در سیستم ایمنی، علائم به وجود می آیند که در آغاز خیلی زیادی از علائم اندک بوده که با تحلیل سیستم ایمنی، علائم شدید شدن می شوند.

اندروید lg مولفیکس