امروز پنج شنبه 26 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

قرصهای چربی سوز

به فرموده یک استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران، همه قرص‌های چربی سوز پرخطر نمی باشدند ولی باید با مطلعی آنها را مصرف کرد.

دکتر پروانه رحیمی مقدم در فرمود وگو باایسنا، با اشاره به این که داروهای چربی سوز به صورت مختلف در بدن اثر می‌کنند و همه آنها مضر نمی باشدند؛ فرمود: به عنوان مانند داروهایی هستند که موجب تجزیه نشدن چربی‌ها در روده شده و سبب تولید اسهال چرب می‌شوند. البته این داروها در طولانی مدت سبب دفع ویتامین‌های محلول در چربی شده و فرد را با سوء تغذیه روبرو می‌کند.

وی تصریح کرد: گروه بقیه یی از داروهای چربی سوز هم هستند که مهار کننده جذب چربی دارند و سبب می‌شوند چربی وارد چرخه سوخت بدن نشود اما به طور کلی داروهای چربی سوزی که سوخت و سوز بدن را بالا می‌برند چند مساله ایجاد می‌کنند که بی‌احتیاطی و نامطلعانه مصرف کردن آنها می‌تواند موجب مرگ شود.

دکتر رحیمی مقدم افزود : داروهایی که بر روی غده تیروئید اثر کرده سوخت وساز را از آن طریق بالا می‌برند. همچنین در افرادی که مسالهات قلبی عروقی دارند می‌تواند موجب مرگ شود.

وی فرمود: از سمت بقیه ی این داروها سبب از بین رفتن چربی‌های سلولی شده و به بدن صدمه می‌رسانند. همچنین بالا رفتن سوخت و ساز بر روی دسبرچسباه گوارش نیز اثرگذار بوده و سبب نابهتری‌های گوارشی می‌شود.

این استاد دانشگاه شرح کرد: پزشکی که برای افراد چاق (BMI بالاتر از 30) این داروها را به تنهایی یا به صورت ترکیبی تجویز می‌کند باید عملکرد داروها را توضیح دهد تا بیمار با مطلعی، مصرف چربی سوزها را انتخاب کند.

اندروید lg مولفیکس