امروز پنج شنبه 26 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

نبـردی بـا چربـی های شکم و پهلو

تناسب اندام یکی از مهم ترین بحث هایی است که می توانیم در مجله پزشکی هانیما به آن بپردازیم. تناسب اندام هم به شما زیبایی می بخشد و هم سلامتی. از این پس در رابطه با تناسب اندام نیز با توجه به راهنمایی های آقای بهزاد زیبایی کارشناس رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی بیشتر می نویسیم.

در اکثر آقایان و خانم هایی که مساله چربی شکم دارند که تعداد آن ها خیلی زیاد خیلی است، یک باور اشتباه مشترک وجود دارد و آن باور این است که فکر می کنند برای از بین بردن چربی های شکم و پهلو، باید حرکات ورزشی مربوط به این نواحی را انجام دهند در حالیکه کاملاً اشتباه است. شما برای از بین بردن چربی های شکم و پهلو باید از تمرینات هوازی استفاده کنید. مثل تمرینات دویدن، پیاده روی تند، دوچرخه ثابت، تردمیل و …
البته انجام ورزش های شکم نیز لازم است اما در درجه دوم اهمیت قرار دارد. در واقع برای آب کردن چربی های شکم باید 3 کار را همهنگام انجام داد.

نبردی آسان با چربی های شکم و پهلو

رژیم غذایی، ورزش هوازی و تمرینات برای تقویت عضلات شکم

شرط اول: رژیم غذایی

هرگاه اسم رژیم می آید ممکن است در ابتدا چیز سختی به نظر برسد چنانچه اصلا اینگونه نمی باشد. منظور از رژیم، نخوردن نمی باشد که کاری سخت باشد بلکه رژیم یعنی درست خوردن. لازم نمی باشد خیلی رژیم سفت و سختی را رعایت کنید، برای چهکه در این برنامه 6 هفته ای برای آب کردن شکم از ورزش هم استفاده می شود. پس صرفاً کارهای زیر را ظرف این 6 هفته انجام دهید:

اول: سرخ کردنی و روغن را به مدت 6 هفته فراموش کنید.

دوم: از هر نوع ماده قندی مصنوعی مثل آب نبات، قند و شکلات پرهیز کنید.

سوم: مصرف مواد نشاسته ای مثل نان، برنج، سیب زمینی و… را در حد توان به حداقل رسانده و مصرف آب را به حداکثر برسانید.

چهارم: هنگام گرسنگی تلاش کنید بیشتر از میوه و سبزیجات استفاده کنید.
شرط دوم: ورزش هوازی

ورزش های هوازی اثرات خیلی زیاد سودمندی در سلامت قلب و عروق دارند وهمچنین سبب از بین بردن چربی های بدن می شوند. ما در این برنامه 6 هفته ای بیشتر نیازمند اثرات چربی سوزی آنها هستیم.

در این 6 هفته کافی است شما حداقل هفته ای 5 روز به مدت یک ساعت ورزش های هوازی انجام دهید. اگر در ابتدای کار روزی یک ساعت برایتان دشوار است از روزی 15 دقیقه شروع کنید و هر یک تا دو روز یکبار مقدار آن را 5 تا 10 دقیقه افزودن دهید تا به روزی یک ساعت برسید. از تمام ورزش های هوازی به منظور چربی سوزی در این برنامه 6 هفته ای می توان استفاده کرد ، اما ورزش هایی که کارایی بهتری برای چربی سوزی شما دارد عبارتند از: پیاده روی خیلی تند، دویدن آرام، تردمیل و دوچرخه ثابت.
شرط سوم: تمرینات شکم

هدف این قسمت از برنامه این است که عضلات شکم شما فرم زیبایی بگیرند و قوام آنها افزودن یابد. بنابراین زمانی چربی های شکم شما (توسط رژیم غذایی وبرنامه ورزشی هوازی) آب شدند، عضلات زیر آنها فرم یافته و زیبا می شوند و این همان چیزی است که بنام عضلات 6 تکه ای شکم یا Six Packs نامیده می شود. پس برای قوام گرفتن و زیبا کردن عضلات شکم هفته ای 4 نوبت و در هر نوبت تمرینات زیر را انجام دهید:

1. دراز و نشست: روی زمین به پشت دراز بکشید در حالیکه دست هایتان پشت سر است، از کمر خم شده و تا حدی بالا بیایید که آرنج تان به زانوهایتان که خم هستند بخورند. این حرکت را هر جلسه 3 نوبت و در هر نوبت حداقل 20 تکرار انجام دهید.

2. پا دوچرخه: روی زمین دراز بکشید، دست ها پشت سر، زانو خم و ساق موازی با سطح زمین باشد. سپس حرکاتی مشابه به دوچرخه سواری را در هوا با پاها انجام دهید. این حرکت را نیز هر جلسه 3 نوبت و هر نوبت 3 دقیقه انجام دهید.

3-بالا آوردن پاها در حالت خوابیده: در حالت خوابیده به پشت پاهایتان را به صورت مستقیم بالا بیاورید تا حدی که استخوان باسن از زمین بلند شود. سپس به آرامی پاها را به موقعیت اول برگردانید. این حرکت را نیز هر جلسه 3 نوبت و در هر نوبت حداقل 20 تکرار انجام دهید.

با انجام دقیق برنامه های بالا آسوده خاطر باشید که ظرف 6 هفته و چه بسا کمتر، چربی های شکم را به مقدار خیلیی از دست خواهید داد و این مساله را به وضوح در سایز دور کمر شلوارتان مشاهده خواهید کرد.

شاید خیلی زیادی از شما عزیزان از دست دادن چربی شکم و پهلو برایتان بیشتر از جنبه زیبایی مهم باشد اما چیزی که اهمیت بیشتری دارد مسئله سلامتی است تا زیبایی. اگر شما چربی هایتان را از بین نبرید رفته رفته و با افزودن سن نه تنها از بین بردن آن ها سخت تر می شود بلکه خطر ابتلا به بیماری های خیلیی مثل دیابت، فشار خون، بیماری قلبی، سرطان و… در شما افزودن می یابد. بعد از همین فردا شروع کنید، اراده به خرج دهید، مصمم و جدی باشید تا به نتیجه برسید.

بهزاد زیبایی – کارشناس تربیت بدنی و علوم ورزشی

اندروید lg مولفیکس