امروز یکشنبه 22 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

علت قفل شدن انگشتـان trigger finger

پرسش: مادرم ۵۰ سال دارد بعضی مواقع اوقات انگشت هایش در هنگام کار کردن قفل می شود درد احساس می شود علت چیست؟

پاسخ: علت به اصطلاح قفل شدن انگشتان را برای شما در پایین توضیح داده ایم. امیدواریم هرچه زودتر درمان کامل شوند.

قفل شدن انگشتان

به این مساله trigger finger نیز میگویند

بروز این بیماری نسبتاً رایج است . نیام قسمت ابتدایی تاندون خم کننده انگشتان در قاعده انگشت دست ضخیم می شود و موجب تنگ شدن دهانه نیام می گردد . تاندونهای موجود در محل تنگی تحت فشار قرار گرفته و در ناحیه پیش از تنگی دچار تورم و برآمدگی می شوند . در هنگام راست کردن انگشت این قسمت متورم به سختی وارد دهانه نیام می شود و انگشت به اصطلاح قفل می نماید .

* علائم بالینی : این بیماری در انگشتان افراد میانسال بویژه خانمها دیده می شود . همچنین در شست نوزادان یا بچه های کم سن و سال رخ می دهد .
* علائم نوع بالغین : بیمار از حساسیت درقاعده انگشت دچار و از قفل شدن انگشت در وضعیت خم شده کامل شاکی می باشد . قفل شدن با کوشش خیلی زیاد دست بقیه ی باز می شود . هنگام باز شدن صدایی به گوش می رسد ( Snap ) در معاینه یک برآمدگی قابل لمس و معمولاً دردناک در قاعده انگشت دچار دیده می شود .
* علائم در نوزادان : شست خم شده نوزادان نامیده می شود . نوزاد  قادر به راست کردن انگشتی که در حالت خم شده قفل گردیده است ، نمی باشد . یک برآمدگی قابل لمس در قاعده شست لمس می شود . نکته قابل توجه در نوزادان این است که به موجب مساله بودن اصلاح خم شدگی غالباً این بیماری با در رفبرچسبی شست یا تغییر شکلمادرزادی اشتباه است نکته هایی که شما عزیزان باید رعایت کنید

 

hand trigger

•نگذارید زندگی روزانه و کاری شما انگشتان و مچ دست شما را سفت کند یعنی حتما تلاش کنید مفاصل دست شما در طول روز در کل دامنه طبیعی خود حرکت کند و اگر هم  اینطور نمی باشد حتما با کشش و بردن انگشتان و مچ خود به دامنه های ان

 

تهایی آنها از نرم و متحرک بودنشان اطمینان حاصل کنید.

•عادت بد انگشت شکاندن که صدایی هم از آن در بیاید مقدمه این مساله است پس حتما آنرا ترک کنید

•چنانچه بر اثر اتفاقی انگشتان یا تاندونهای اصراف مچ دست شما کشیده شد حتما قوائدی را که در حمایت از کشیدگی تاندون در مبحث شانه فرمودم را برای این مورد هم رعایت کنید.

•از همان مرحله های اولیه که احساس کردید حرکات انگشت شما گیر دارد بفکر درمان باشید و نگذارید مساله اضافه شود چون اینگونه هم زودتر و با درد کمتر به درمان قطعی می رسید وگرنه با بزرگ شدن مساله دردسر شما و تراپیست بیشتر می شود.

علت قفل شدن انگشتان دست

•بهترین درمانjتزریق و آزاد سازی گره ایجاد شده در تاندون یا غلاف آن است و باید از موبیلیزیشن تاندونی در مرحله های بعدی درمان استفاده کرد بی حرکت کردن انگشت و اسپیلنت بستن  به تنهایی نمی تواند درمان تاثیرگذاری باشد مگر در مرحله حاد ضایعه. در مرحله های بعد هم تقویت عضلات درگیر و متحرک نگاه داشتن آن برای افزایش قدرت لیگامانهای و بافتهای نرم منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است.

قفل شدن انگشتان دست

اندروید lg مولفیکس