امروز یکشنبه 15 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

از تعریـف تا درمان اختلال شیـپور استاش

ابتدا شما را با تعریف و مفهوم و عملکرد شیپور استاش آشنا می کنیم. به این سوال که برای خیلی ها سرگرم کننده است بدانند که چطور می شنویم پاسخ می دهیم. اختلال در عملکرد شیپور استاش چطور است؟ درمان اختلال شیپور استاش به چه شکل است؟ نام لاتین و علمی آن Eustachian tube است. با این بخش از مجله پزشکی هانیما همراه باشید. این مقاله، یکی از جامع ترین مقالاتی است که در مورد گوش و شیپیور استاش خوانده اید. ایجاد مساله در شیپور استاش موجب اختلال در شنوایی می شود که این مساله موقت بوده برای چند هفته یا بیشتر طول می کشد اغلب در طی سرماخوردگی یا بعد از ان رخ می دهد اما علت بقیه یی نیز می تواند داشته باشد اما اغلب هیچ گونه درمانی نیاز نمی باشد ولی معمولا از ضد احتقان ها ,انتی هیستامین ها یا اسپری استروئیدی بینی بعضی مواقع اوقات استفاده می شود.

شیپور استاش به چه صورتی است و چطور کار می نماید؟

شیپور استاش لوله نازکی است که به گوش میانی یا پشت بینی متصل است . در بزرگسالان طولانی بوده و حدود 3 -4 سانتی متر می باشد فضای گوش میانی در پشت پرده صماخ به طور معمول از هوا پر شده است هوا در گوش میانی به طور مداوم توسط سلول های خطی گوش میانی جذب می شود در نتیجه تامین هوای کافی برای گوش میانی به طور مرتب انجام می شود.

عکس برای مطلب از تعریف تا درمان اختلال شیپور استاش

شیپور استاش به طور معمول در هنگامهایی که عمل بلع را انجام می دهید و خمیازه می کشید و سخن می گویید و همچنین جویدن بازو بسته می شود و این اجازه می دهد هوا در داخل گوش و مخاط ان جریان یابد فشار هوا را در دوطرف پرده گوش متعادل نگه می دارد.داشتن فشار هوای متعادل در دو طرف پرده گوش موجب می شود که گوش به خوبی مرتعش شود و کار خود را به درستی انجام دهد و به خوبی بشنویم.   

 

 

چطور می شنویم؟

امواج صوتی به پرده گوش برخورد می نماید و ارتعاشات پس  پرده گوش به استخوان نازک موجود در گوش میانی برخورد می نماید و این استخوان ها ارتعاشات را به حلزون گوش در گوش داخلی انتقال می دهند و این سیگنال ها از حلزون گوش به عصب گوش انتقال یافته و بعد از ان به مغز رسیده و ما می شنویم.

اختلال در عملکرد شیپور استاش چطور است؟

اختلال در شیپور استاش به این معنی می باشد که شیپور استاش مسدود شده است یا به درستی کار نمی نماید سپس هوا به گوش میانی راه پیدا نمی نماید بنابراین هوا در بخش خارجی پرده گوش بیشتر از بخش داخلی شده است و پرده گوش را به سمت داخل گوش هل داده و اعصاب پرده گوش را تحت تاثیر قرار داده ودر نتیجه در اثر برخورد امواج صوتی به خوبی مرتعش نمی شود.

علائم و نشانه های ایجاد اختلال در عملکرد شیپور استاش چیست؟

علامت اصلی ان اختلال در شنوایی می باشد و شما همچنین ممکن است درد گوش داشته باشید برای اینکه پرده گوش مرتعش و کشیده شده است از جمله علائم بقیه ی:احساس پری در گوش ,وزوز گوش(احساس شنیدن صدای زنگ در گوش) ,سرگیجه که یک یا هر دو گوش ممکن است دچار شوند.

علائم می تواند تا چند ساعت یا چند هفته باقی بماند که به عوامل متعددی بسبرچسبی  دارد که یکی از این علائم سرما می باشد و این علائم به احتمال خیلی در عرض چند ساعت یا چند هفته رفع می شوند.و همانطور که نشانه ها رفع می شود شما احساس می کنید مقدار شنوایی شما بهتر شده است و این اختلال در شنوایی برای مدت هنگام کوتاهی پیش می اید.

چه عواملی موجب اختلال در عملکرد شیپور استاش می شوند؟

چنانچه شیپور استاش مسدود شود (ای تی دی)رخ می دهد و یا لوله متورم شده و به بهتری اجازه نمی دهد هوا وارد یا خارج شود.

سرماخوردگی و یا عفونت بینی ,سینوس ,گوش ,گلو :اینها عوامل رایجی می باشند که موجب ای تی دی می شوند و یا ترشحات مخاطی ضخیم که موجب می شوند شیپور استاش مسدود شود.عفونت همچنین ممکن است موجب شود که لوله استاش متورم و ملتهب شود خیلی زیادی از مردم در زندگی خود این تجربه را داشته اند که در اثر سرماخوردگی و یا سایر عوامل شنوایی انها اختلال پیدا کرده است علائم ای تی دی ممکن است از چند روز تا چند هفته بعد از رفع عفونت باقی بماند.که این به این علت می باشد که مخاط به دام افتاده و التهاب تا هنگامی که مدت طولانی از رفع میکروب گذرد رفع نمی شوند.

بعضی مواقع اوقات ممکن است عفونت خیلی زیاد اندک باشد که این مساله هنگامی پیش می اید که شما به یک سرماخوردگی اندک دچار شده باشید.

چسب گوش:

چسب گوش یک بیماری می باشد که در ان گوش میانی از مایع چسبناکی پر می شود و شیپور استاش دچار اختلال می شود و موجب می شود که هوا به خوبی جریان پیدا نکند و موجب اختلاف فشار هوا در دو طرف پرده گوش می شود پرده گوش تنگ شده وبخه خوبی مرتعش نمی شود و شنوایی مختل می شود ابلته بعضی مواقع مقدار ارتعاشات پوستی حتی بیشتر می شود که در کودکان رایج می باشد که در اغلب موردهای به صورت دستی پاک شده و بعضی مواقع هم نیاز به عمل جراحی دارد(برای اطلاعات بیشتر به بروشور جداگانه ای به نام چسب گوش مراجعه کنید)

آلرژی :

الرژی که بر روی بینی تاثیر می گذارد مثل رینیت چند ساله و تب یونجه می تواند موجب ایجاد مخاط اضافه در بینی و التهاب شیپور استاش شود که در نتیجه موجب ای تی دی می شود.

انسداد :

هر چیزی که موجب انسداد شیپور استاش می شود موجب ای تی دی می شود به عنوان مانند ادنوئید بزرگ شده به ندرت ای تی دی می تواند از علائم تومور نادری در گوش باشد و علاوه بر ای تی دی علائم بقیه یی وجود دارند که نشان دهنده تومور هستند.

جریان هوا در لوله استاش:

بعضی از افراد هنگام فرود هواپیما دچار گوش درد می شوند که به علت فشار های نابرابر دو طرف گوش می باشد برای اینکه فشار هوا در نزدیک زمین بیشتر می باشد که این فشار پرده گوش را به داخل هل می دهد و موجب می شود گوش درد بگیرد اکثر افراد به صورت طبیعی در اثر بلع و جویدن موجب می شوند فشار در دو طرف پرده گوش هماهنگ شود.

بعضی از شرکت های هواپیمایی در هنگامی که افراد در هواپیما هستند هواپیما در حال فرود است مردم را به مصرف و خوردن خوراکی تشویق می کنند برای اینکه اگر به هر علتی شیپور استاش تنگ شود و انسداد یابد موجب می شود فشار هوا در دو طرف پرده گوش مختل و فرد گوش درد شود.

برای درمان اختلال شیپور استاش باید چه کنیم؟

گزینه های درمان به علت و شدت بیماری بسبرچسبی دارد اغلب هیچ درمانی مورد نیاز نمی باشد اغلب اوقات ای تی دی اندک از چند روز تا چند هفته  طول می کشد برای مانند شخص بعد از سرماخوردگی بدون هیچ درمانی خوب می شود و علائم به زودی رفع می شوند.

تلاش کنید کاری کنید تا هوا به بهتری در داخل لوله استاش جریان یابد که این کار به وسیله عمل بلع سخن فرمودن,خمیازه کشیدن و جویدن امکان پذیر می باشد.همچنین تلاش کنید امکانات زیر را انجام دهید:

به ارامی نفس بکشید هوا را واردریه ها کرده و سپس در حالی که دهان شما بسته است هوا را به ارامی از بینی خارج کنید .در این حالت شما به بهتری سبب جریان یافتن هوا در بینی می شوید.همچنین شما با گوش دادن به یک اهنگ پاپ نیز می توانید هوا را داخل گوش خود به جریان بیندازید که با این کار سبب می شوید در هنگام فرود هواپیما دچار گوش درد نشوید.

استفاده از اسپری یا قطره بینی:

که ممکن است چنانچه شما سرما خورده بودید یا به علت گرفبرچسبی بینی به شما توسط پزشک پیشنهاد شود شما می توانید ان را از داروخانه ها خریداری کنید و در نهایت منجر به کم کردن انسداد بینی می شود شما نباید قطره یا اسپری را به طور همهنگام به مدت 5-7 روزبیشتر استفاده کنید برای اینکه ممکن است احتقان در بینی بیشتر شود.

قرص های انتی هیستامین و اسپری های بینی:

چنانچه شما به الرژی مانند تب یونجه دچار باشید توسط پزشک پیشنهاد خواهند شد در این حالت دارو کمک می نماید که به بهتری احتقان و التهاب بینی رفع شود.

اسپری استروئیدی بینی:

اسپری استروئیدی چنانچه آلرژی داشته یا التهابات دائمی مشکوک دچار باشید ممکن است توسط پزشک پیشنهاد شود که چند روز طول می کشد تا اسپری اثر کند بنابراین بعد از چند روز به سرعت علائم تسکین یافته و التهابات رفع شده که به محض انکه رفع شوند اختلالات موجود در شیپور استاش نیز رفع می شوند.

چنانچه علائم ادامه پیدا کردند به پزشک مراجعه کنید همچنین ممکن است شما یک متخصص گوش نیاز پیدا کنید گزینه های درمان با توجه به علائم درمان متفاوت است.

منبع: مجله پزشکی هانیما

اندروید lg مولفیکس