امروز یکشنبه 15 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

از علت و عوامل پاره شدن پرده گوش تا درمان

عکس پارگی پرده گوش

اینبار در این مقاله می خواهیم درمورد پارگی پرده گوش، علت و عوامل پاره شدن پرده گوش، روش های درمان آن بپردازیم. این بخش که با عنوان از علت و عوامل پاره شدن پرده گوش تا درمان، در مجله پزشکی هانیما منتشر شده است شما را کاملا با پارگی پرده گوش آشنا می نماید و با مطالعه این مطلب، سوالات خود را پاسخ خواهید گرفت. پارگی پرده گوش به طور معمول جدی نمی باشد که اغلب بعد از یک مدت ترمیم می شود و بهبود می یابد و هیچ گونه عوارضی ندارد. عوارضی که بعضی مواقع اوقات ممکن است رخ دهد از دست دادن قدرت شنوایی و ایجاد عفونت در گوش میانی می باشد. روش هایی جهت بهبود یافتن پرده گوش پاره شده وجود دارد البته چنانچه خود به خود ترمیم نشده و شما شنوایی خود را از دست داده بودید. باید درمان جراجی را پیگیری نمود.    

 

 

پرده گوش چیست و چطور ما می شنویم؟

پرده گوش پرده صماخ نامیده می شود یک پوسته نازک در ساختار گوش می باشد بین گوش خارجی و میانی نهفته است.

گوش کلا به سه بخش بیرونی , میانی و داخلی تقسیم می شود امواج صوتی وارد گوش خارجی شده و به پرده گوش ضربه می زنند و موجب ارتعاش ان می شوند.

پشت پرده گوش 3 استخوان کوچک وجود دارد که عبور و مرور ارتعاشات بر روی اسخوان های بخش میانی تاثیر می گذارد استخوان ها بعد از ارتعاش امواج را به حلزون گوش داخلی انتقال می دهند که در انجا ارتعاشات به سیگنال هایی تبدیل شده که توسط یک سری فرستنده ها به مغز رفته و موجب مس شوند ما بشنویم.

گوش میانی در پشت پرده گوش به طور طبیعی با هوا پر شده است و با پرده گوش در تماس است و در پشت بینی شیپور استاش قرار دارد و این اجازه را می دهد که هوا در داخل و خارج از گوش میانی در جریان باشد.

پرده گوش پاره شده چیست و چه عواملی سبب آن می شوند؟

پارگی در پرده گوش می تواند انتشار یابد و خیلی شود و شنوایی را تحت تاثیر قرار دهد مقدار از دست دادن شنوایی گوش متفاوت می باشد.برای مانند ایجاد یک سمتراخ ریز می تواند موجب از دست رفتن کم شنوایی شود.سوراخ هر چه بزرگتر شود می تواند تاثیراتی بیشتری داشته باشد همچنین اگر علاوه بر ان سه استخوان کوچک متصل به پرده گوش هم اسیب ببیند موجب از دست دادن شنوایی شدیدتر می شود.

همچنین با یک سمتراخ در پرده شما در معرض یک خطر بزرگ عفونت گوش داخلی قرار می گیرید برای اینکه پرده صماخ به عنوان یک محافظ در برابر باکتری ها و میکروبهایی که به گوش میانی وارد می شوند عمل می نماید .

 

 

چه چیز موجب پاره شدن پرده گوش می شود؟

 

عوامل شامل:

*عفونت گوش میانی می تواند موجب اسیب رساندن به پرده گوش شود که این وضعیت موجب می شود که ترشحات گوش به صورت چرک از گوش میانی خارج شود .

*اسیب مستقیم به گوش(به عنوان مانند برخورد جسم سخت با گوش)

*سروصدای بلند و ناگهانی به عنوان مانند ایجاد یک انفجار بزرگ در نزدیکی شما که در کل امواج ناگهانی موجب سوراخ شدن پرده گوش شما می شود که اغلب شدیترین نوع اسیب می تواند موجب کم کردن شنوایی و وزوز گوش(زنگ زدن در گوش ) می شود.

*همچنین پارگی پرده گوش می تواند هنگامی رخ دهد که به طور ناگهانی فشار تغییر کند که این اختلاف شدید هوا درخارج از گوش و گوش میانی می تواند موجب پارگی پرده گوش شود.برای مانند هنگام مسافرت با هواپیما که ایجاد درد در هنگام فرود هواپیما و در طی تغییر ارتفاع خیلی زیاد رایج می باشد.با این حال به ندرت پارگی پرده گوش پرخطر می باشد.

*وارد کردن اشیا به داخل گوش (مانند گوش پاک کن)که بعضی مواقع می تواند به پرده گوش اسیب برساند.

*گرامت ها یک سری لوله های کوچک هستند که در پرده گوش تعبیه شده اند که توسط چسبی که دارند موجب می شود تمامی ترشحات مخاطی که در گوش میانی به دام افتاده است از گوش خارج شود.هنگامی که یکی از این لوله های کوچک از گوش بیرون می افتد یک سمتراخ در پرده گوش ایجاد می شود که به زودی بهبود می یابد.

چطور پرده گوشی که سوراخ می شود تشخیص داده می شود؟

پزشک به بهتری با نگاه کردن به داخل گوش می تواند پارگی پرده گوش را با دسبرچسباه نورانی مخصوصی به نام اتوسکوپ تشخیص دهد با این حال بعضی مواقع مشاهده عفونت ,التهاب ودر پرده گوش دشوار می باشد.

 

راه درمان پرده گوش چه می باشد؟

 

در اکثر موردهای به درمان نیازی نمی باشد:

 

سوراخ پرده گوش معمولا بعد از 6 الی 8 هفته بهبود می یابد ان یک ساختار پوست مانند می باشد که مانند پوست بعد از یک مدتی ترمیم می شود در بعضی موردهای پزشک در اثر مشاهده عفونت در گوش میانی انتی بیوتیک تجویز می نماید تا به طور کامل بهبود یابد.

در اکثر موردهای بهتر می باشد که از وارد شدن اب به داخل گوش جلوگیری کنید و همچنین بعضی مواقع پزشک شما می گوید از گوش پاک کن پنبه ای یا موردهای مشابه استفاده نکنید تا اسیبی به گوش شما نرسد. و ممکن است حتی در بعضی موردهای پزشک پیشنهاد کند شنا هم نکنید تا کاملا پرده گوش بهبود یابد.

 

 

 

درمان پزشکی پارگی پرده گوش:

بعضی مواقع اوقات پرده گوشی که اسیب دیده عفونت می نماید که نیاز به انتی بیوتیک دارد بعضی مواقع قطره گوش می تواند صدمات بالقوه ای به گوش بزند که نباید ریسک کنید بگذارید پزشک خود نوع ان را تعیین کند و ان را برای شما تجویز کند یا به شما داروهایی می دهد که به صورت خوراکی مصرف می شود.

 

 

بعضی مواقع اوقات عمل جراحی پیشنهاد می شود:

این یک گزینه ای جهت درمان پارگی گوش می باشد که روش های مختلف بقیه یی جهت درمان پارگی گوش نیز وجود دارد مانند قرار دادن یک سری مواد شیمیایی در بخش پاره شده پرده گوش تا بهبود یابد و همچنین استفاده ازعمل جراحی به نام تیمپانوپلاستی می باشد که معمولا موجب رفع سوراخ و بهبود شنوایی می شود.

با این حال خیلی زیادی از افرادی که دچار به پارگی پرده گوش هستند نیازی به درمان ندارند خیلی زیادی از مردم دچار پارگی گوش و ایجاد سوراخ در گوش می شوند که هیچ گونه علائمی نداشته و زود بهبود می یابد.درمان معمولا در موردهایی پیشنهاد می شود که منجر به کم کردن یا از بین رفتن قدرت شنوایی شده باشد.همچنین در شناگران چنانچه سوراخی در گوش موجود باشد و ترمیم شده باشد ممکن است در اثر برخورد اب با پرده گوش در بخش میانی موجب عفونت شود.

اگر در گوش شما سوراخی پدید اید که به صورت خود به خود ترمیم نشود باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و او به شما پیشنهاد می نماید پیش از مراجعه و درمان خود جوانب مثبت و منفی درمان را بسنجید.

اندروید lg مولفیکس