امروز پنج شنبه 26 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

واکسن انگل مالاریا اکتشاف و اثبات شد

این واکسن در آذر1385 اکتشاف و تاثیرگذاریش اثبات گردید…

هانیما: این واکسن آزمایشی از انتقال مالاریا در موش‌ها جلوگیری کرد .
محققان آمریکایی از درست کردن یک واکسن آزمایشی گفته دادند که انگل مالاریا را که مرگبارترین شکل این بیماری را در داخل بدن پشه میزبان خود حمل می‌کند، از بین می‌برد.

به گفته خبرگزاری فرانسه از شیکاگو، این واکسن این انگل میکروسکپی به نام “پلاسمودیوم فالسیپاروم”? Plasmodium falciparum?را در داخل روده پشه هدف قرار می‌دهد، مانع رشد این ارگان می‌شود و بدین ترتیب از انتقال بیشتر این بیماری جلوگیری می‌کند.
دانشمندان “موسسه ملی بهداشت” پروتیینی را که تنها در هنگام حضور انگل در روده پشه ظاهر می‌شود، گرفتند و آنرا با ترکیب با سایر پروتئین‌ها تقویت کردند.
طبق این مطالعه که در “گفته آکادمی ملی علوم آمریکا” چاپ شده است، هنگامیکه این واکسن به موش تزریق شد، پروتئین تقویت شده آنتی‌بادی‌هایی ایجاد کرد که برای یک مدت هنگام طولانی باقی ماندند.
مطالعات پیشی نشان داده است آنتی‌بادی‌هایی که در برابر این پروتیین (? (Pfs25?ایجاد می‌شود، می‌تواند از رشد انگل جلوگیری کند.
هر سال ? ????میلیون نفر در سراسر جهان و بیشتر در آفریقا به مالاریا دچار می‌شوند و بیش تر از یک میلیون کودک جان خود را بر اثر این بیماری از دست می‌دهند اما دانشمندان به رغم دهه‌ها پژوهش هنوز موفق به ساخت واکسنی در برابر این بیماری نشده‌اند.
جدی‌ترین شکل این بیماری توسط انگل “پلاسمودیوم فالسیپاروم” ایجاد می‌شود. هنگامیکه این انگل به جریان خون انسان راه یابد به کبد می‌رود و در آنجا تکثیر می‌شود.
سپس اشکال جدید این انگل در خون منتشر می‌شوند و به گلبول‌های قرمز خون حمله می‌کنند و نهایتا آنها را از بین می‌برند.

برچسب ها :
اندروید lg مولفیکس