امروز یکشنبه 22 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

طمابقی بندی بیماری قند و انواع دیابت

در این بخش از مجله پزشکی هانیما، شما را با دلایل طمابقی بندی دیابت و انواع دیابت آشنا می کنیم و هریک از انواع بیماری های قند را توضیح می دهیم تا شما را با دیابت آشنا کنیم. در بخش های بقیه ی هانیما، تمامی اطلاعاتی که نیاز است درمورد دیابت بدانید بصورت کامل شرح داده ایم.

طمابقی بندی بیماری قند و انواع دیابت

دلایل طمابقی بندی دیابت

در سال 1987 به دلایل ذیل دیابت را طمابقی بندی کردند:

1- جهت برطرف ساختن سردرگمی ها در ترمینولوژی (Terminology)
2- جهت حذف نامگذاری های روانی – اجتماعی و اقتصادی
3- جهت معتبر کردن گفته پژوهش ها
4- جهت کمک به تشخیص هرچه دقیق تر


طمابقی بندی دیابت (بیماری قند)

طمابقی بندی که مورد قبول انجمن های دیابت امریکا، انگلیس، استرالیا و اروپا قرار گرفت به قرار ذیل می باشد:

1- دیابت نوع یک (IDDM – Insulin Dependent Diabetes Mellitus) (دیابت شیرین وابسته به انسولین 2- دیابت نوع دو (NIDDM – Non Insulin Dependent Diabetes Mellitus) (دیابت شیرین غیر وابسته به انسولین) 3- دیابت مخفیی یا واسطه ای 4- دیابت حاملگی 5- دیابت ناشی از بیماری ها و بعضی شرایط 6- دیابت نامتعادل یا شکننده

دیابت نوع یک (1) یا همان وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین ناشی از تخریب و نهایتا از دست رفتن سلول های بتای جزایرلانگرهانس (Langerhans) پانکراس است که به فقدان تولید انسولین منجر می شود. عاملی که موجب تخریب جزایر می شود، ناشناخته است، در بعضی موردهای ممکن است یک ویروس باشد، احتمالا نقش خود ایمنی مهم است. تقریبا همیشه در آغاز دیابت، آنتی بادیهای (Antibady) ثابت کننده کمپلمان (Compelman) خاص سلول های جزایر لانگرهانس وجود دارند و سرکوب ایمنی با سیکلوسپورین (Cyclosporin) ممکن است تا حدی عمل جزابر لانگرهانس را حفظ کند. اما بهبودی دائم بطور طبیعی بدست نمی آید و به علت اینکه درمان هم با این روش پرخطر است، لذا برای استفاده متداول شایسته نمی باشد. مقدار بروز بیماری آدیسون (Addisson`s)، بیماری تیروئید(Thyroid)، آنمی پرنیسیوز (Pernicious anemia) در دیابت های وابسته به انسولین افزودن یافته است و به نظر می رسد به ویژه در آنهایی که همراه با آنتی بادی های پایدار سلول جزایر لانگرهانس هستند بوجود آیند.
دیابت وابسته به انسولین مستقیما به ارث نمی رسد، اگرچه بعضی از افراد ممکن است، استعداد به دیابت را به ارث ببرند، که در آنها افزودن استعداد ابتلا به این نوع دیابت با بعضی از انواع اچ ال آ نشان داده شده است و تقریبا همه آنها … و … هستند. فقط در حدود نیمی از جفت دوقلوهای یکسان با دیابت وابسته به انسولین به طور هماهنگ دچار به دیابت هستند در بین مابقی موردهای فقط یکی از دوقلوها دیابتی است.

 

دیابت نوع دو (2) یا همان دیابت شیرین غیر وابسته به انسولین

در حدود 90 تا 95 درصد افرادی دیابتی، به دیابت غیر وابسته به انسولین دچار هستند. در این نوع بیماری بر خلاف دیابت نوع اول برای بقاء و پایداری زندگی نیاز به تزریق انسولین کمتر پیدا می شود. که این نوع دیابت به دو دسته تقسیم می شود:
1- دیابت ناشی از اضافه وزن
2- دیابت غیراضافه وزن
افراد دچار به دیابت غیر وابسته به انسولین توانائی ترشح انسولین را دارند لیکن مقدار و غلظت انسولین در سرم آنها کم کردن، طبیعی یا افزودن یافته است که علت آن ناشناخته است.
عوامل مختلفی جهت ایجاد دیابت در نظر گرفته شده اند و توجه روزافزونی به آن ها شده است در این میان مکانیسم های عصبی تاثیرگذار روی کنترل متابولیک دارای نقش مهمی اند. که ممکن است دارای نقص باشند. اضافه وزن شناخته شده ترین علامت همراه این نوع دیابت است. زنانی هم که نوزادان درشت یا افراد فامیل درشت داشته اند برای ایجاد این نوع دیابت در مرحله های بعدی زندگی مستعدترند، در خیلی زیادی از این موردهای جزء ژنتیکی قوی وجود دارد، در بعضی از فامیل ها این نوع دیابت یک طرح ارثی غالب را تعقیب می نماید. دیابت حتی در بین افراد جوان از نوع غیر وابسته به انسولین است و به نظر می رسد این بیماران کمتر مستعد عوارض طولانی مدت آن باشند. اغلب افراد دیابتی این فامیل ها با کلروپروپامید الکل (Choloropropamid alchol) دچار برافروخبرچسبی می شوند. دوقلوهای یکسان تقریبا همیشه برای دیابت غیر وابسته به انسولین هماهنگ اند، یعنی اینکه هر دو دیابتی هستند.

 

دیابت مخفیی یا واسطه ای

این حالت مربوط به وضعیتی است که در اثر مقدار گلوکز پلاسمای خون در حالت ناشتا تا اندازه ای از مقدار طبیعی بیشتر می گردد، در این افراد مقدار قند خون در حد وسط بین افراد دیابتی و افراد سالم می باشد، این وضعیت غیرمعمولی را دیابت مخفیی می نامند.

 

دیابت حاملگی

این نوع دیابت منحصرا در خانم هایی که در زمان حاملگی هستند، پدیدار می گردد و طمابقی بندی بیماری در آن ها بعد از وضع حمل و در هنگامیکه این افراد بقیه ی باردار نمی باشدند مشخص خواهد شد.
حاملگی خود بالقوه دیابتوژنیک است یعنی اختلال در تست تحمل گلوکز (OGTT – orall glucostoleronce Test) وجود دارد ولی قند خون ناشتا طبیعی است. در این افراد مهمترین نکته جلوگیری از جنین بزرگ است و بقیه ی اینکه احتمال دیابت در این نوع افراد در آینده در حدود 60 درصد است، و در مراقبت حاملگی بیماران دیابتی در حدود 30 تا 35 کیلوکالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن کالری نیاز است. در حدود 50 درصد قند خون، 30 درصد چربی و 20 درصد پروتئین در مواد غذائی مصرفی باید باشد. در خیلی از ممالک بیماران دیابتی را از هفته 34 تا هنگام زایمان بستری می کنند. ولی پیش از آن با کنترل های مکرر قند حتی توسط خود بیمار و تزریق انسولین با پمپ، قند را کنترل می کنند. در هفته 16 الی 18 حاملگی برای تشخیص آنومالی جنین، سونوگرافی (Sonography) انجام می گیرد.

 

دیابت ناشی از بیماری ها و بعضی شرایط

خصوصیات این نوع دیابت شامل انواع مختلف از قبیل دیابت حاصل از داروها و مواد شیمیائی و دیابت های ثانویه در اثر بیماری لوزوالمعده و غدد ایجاد می شود.

 

دیابت نامتعادل (شکننده)

خصوصیات این نوع بیماری دیابت کاملا متفاوت است. این بیماری اگرچه بیشتر در اوایل زندگی ایجاد می شود ولی به هیچ وجه نباید آن را هم ردیف و مشابه دیابت جوانان تصور نمود.
همچنین آن گروه از بیماران دچار به دیابت که نسبت به مصرف انسولین حساسیت دارند و یا آنهایی که مساعد شدت یافتن بیماری قند هستند الزاما ممکن است، دیابت نامتعادل یا شکننده نداشته باشند. این گروه از بیماران ممکن است، از نداشتن قانون و قاعده شایستهی که مشابه به سایر بیماران دیابتی باشد در رنج باشند، در حقیقت مقدار قند در خود افرادی که دچار به دیابت نامتعادل هستند بی نهایت تغییر نشان می دهد، بدین معنی که مقدار قند خون این افراد با سرعت بدون امکان پیش بینی و بدون قاعده و نظم، بالا و پایین می رود. در این نوع دیابت سوخت و ساز مواد کربوهیدراته بی نهایت ناپایدار و نامتعادل است.

اندروید lg مولفیکس