امروز یکشنبه 22 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

آموزش بـه بـیماران و خانواده ها در خصوص دیابـت

آموزش دادن علاوه بر بیمار باید برای خانواده آنان نیز مد نظر قرار گیرد و پرستاران نقش مهمی را در این مقوله داشته و کمک شایان در درمان بیماران دیابتی می شود.

دیابت
به گفته مجله پزشکی هانیما به روایت از وب دا در دانشکده علوم پزشکی زابل دکتر محمد حسن محمدی در اولین کنگره سراسری پرستاری دیابت در شهرستان زابل این مطلب را شرح کرد و فرمود: با توجه به رسالت دانشگاه ها در برگزاری همایش ها و کنگره های علمی، پژوهشی که منجر به یافتن روشها و اطلاعات جدید علمی می شود دانشگاه علوم پزشکی زابل نیز اقدام به برگزاری همایش سراسری پرستاری و دیابت کرد که تبادل اطلاعات در همایش بین اساتید موجب دستیابی آنان به یافته های جدید و بیشتر در خصوص بیماری دیابت خواهد شد و آموزش نقش خیلی زیاد تاثیر گذاری در این نوع بیماری که از رایج ترین بیماریهای غدد داخل ریزاست، دارد.

وی افزود: آموزش دادن علاوه بر  بیمار باید برای خانواده آنان نیز مد نظر قرار گیرد و پرستاران نقش مهمی را در این مقوله داشته و کمک شایان در درمان بیماران دیابتی می شود.

دکتر محمدی در خصوص عوارض بیماری دیابت نیز نکته هایی را عنوان کرد که از جمله در دراز مدت موجب سکته های مغزی، قلبی، از کار افتادن کلیه ها ، مسالهات دسبرچسباه گوارش و نابهتری چشم که اگر نکته های درمان بخوبی اجرا نشود موجب کوری نیز خواهد شد.

وی در خاتمه فرمود درمان و آموزش سبب شده است که عمر بیماران دیابتی طولانی تر شود.

حسین شهدادی دبیر همایش و رئیس دانشکده پرستاری و مامایی دانشکده علوم پزشکی زابل نیز فرمود: با دو فرا خوانی که به دانشگاه های سراسر کشور انجام شد 190 مقاله به دبیر خانه رسید . بعد از ارزیابی هیئت علمی 34 مقاله بصورت سخنرانی و 75 مقاله بصورت پوستر پذیرفته شد و طی 18 آبان تا 20 آبانماه در سالن آمفی تئاتر زابل و مقاله های با مسالهاتی چون زخم پای دیابتی، نروپاتی دیابتی، اختلالات گوارشی و کلیوی، دیابت حاملگی، حاملگی در دیابت ارائه خواهد شد.

وی از ایراد هشت سخنرانی با مسالهات تعریف، کلیات و معیارهای تشخیصی دیابت، پیشرفت های جدید در مراقبت از بیماران دیابتی، اورژانس دیابت، فشار خون و قلب از متخصصان رشته های مختلف در این همایش سخن فرمود.

قابل ذکر است پژوهشگران و متخصصین بیش تر از 20 دانشگاه کشور در این همایش مقاله های خود را  ارائه می دهند. این همایش با حضور آقای حسین کیخا  فرماندار شهرستان زابل، حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا خدری مسئول دفتر نهاد در دانشگاه، سرپرست و معاونان، استادان و پرسنل دانشگاه در سالن آمفی تئاتر دانشگاه زابل برگزار شد.

اندروید lg مولفیکس