امروز شنبه 14 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

طریق کنترل دیابـت در خانه

imp9030879_490x190

 

قند خون  با سلامتی در ارتباط است . اگر سطح قند خون خود را کنترل کنید و بر آن نظارت دادشته باشید کمک خیلی زیادی به سلامتی خود کرده اید ! با آخرین ابزار و استراتژی امروزی، شما می توانید قدم های خیلی زیاد خوبی را برای کنترل دیابت داشته باشید و  از عوارض جدی آن جلوگیری کنید.

طبق گفته انجمن دیابت ایران آمار افراد دیابتی در کشورمان به بیش تر از ۶ میلیون نفر می‌رسد و فرموده می‌شود این آمار تا ۲۰ سال آینده دوبرابر خواهد شد! اما ناآشنایی با دسبرچسباه گلوکومتر در این خانواده‌ها ممکن است سبب شود فرد یا در اندازه‌گیری قند خون دچار اشتباه شود یا کلا از خیر استفاده از این دسبرچسباه بگذرد. این نوشتار راه صحیح اندازه‌گیری قند خون را با دسبرچسباههای خانگی توضیح می‌دهد.

قند خون چطور در خانه اندازه گیری می‌شود؟
بعد از اکتشاف انسولین، کنترل قند خون توسط بیمار در منزل دومین پیشرفت اساسی بشر در زمینه بیماری دیابت بوده است. بیماران دیابتی به خصوص کسانی که از انسولین استفاده می‌کنند از این طریق می‌توانند قندشان را اندازه‌گیری کنند و براساس آن رژیم غذایی و دوز انسولین دریافتی‌شان را کنترل کنند. برای استفاده از دسبرچسباه اندازه‌گیری قند خون یا «گلوکومتر» باید یک قطره کوچک از خون را روی نوار یک بار مصرف گلوکومتر قرار داد و نوار را داخل دسبرچسباه گذاشت. ترکیبات شیمیایی به کار رفته در این نوارها با برخورد با خون می‌توانند مقدار گلوکز خون را نشان دهند. برخی از این دسبرچسباه‌ها مقدار جریان الکتریکی را در خون اندازه‌گیری می‌کنند و بر اساس آن قند را می‌سنجند.

۲۵ نوع دسبرچسباه در دساضطراب شماست
حدود ۲۵ نوع مختلف دسبرچسباه گلوکومتر وجود دارد. این دسبرچسباه‌ها از لحاظ مقدار خون مورد نیاز، سرعت اندازه‌گیری، توانایی ذخیره در حافظه، قیمت، نوارهای مصرفی و دقت اندازه‌گیری تا حدودی با یکبقیه ی متفاوت هستند. دسبرچسباه‌های قند خون در قدیم سایز بزرگی داشتند و نتیجه را با تاخیر نشان می‌دادند اما امروزه دسبرچسباه‌های موجود در بازار تنها بین ۵ ثانیه تا یک دقیقه هنگام می‌برند تا قند را اندازه‌گیری کنند. علاوه براین دسبرچسباه‌های جدید می توانند قندهای اندازه‌گیری شده را در حافظه خود ثبت کنند و حتی به کامپیوتر هم وصل می‌شوند. دامنه اندازه‌گیری این دسبرچسباه‌ها وسیع است، یعنی از حدود قند صفر که پایین‌ترین درجه است و معمولا در هیچ فردی رخ نمی‌دهد تا حدود ۶۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر که بالاترین درجه است را نشان می‌دهند. قند خون بالاتر از این مقدار خیلی زیاد پرخطر است و فرد باید به اورژانس مراجعه کند.

چه هنگامی از روز قند را اندازه بگیریم؟
پیشنهاد می‌شود قندهای اندازه‌گیری شده خود را در یک جدول یادداشت کنید و در هنگام ویزیت پزشک آن را به همراه داشته باشید. پزشک می‌تواند از این جدول برای تنظیم دوز انسولین یا داروهای مصرفی‌تان استفاده کند. قند خون در افراد دچار به دیابت نوع یک باید به صورت ناشتا، ۲ ساعت بعد از وعده‌های غذایی و در صورت لزوم یک تا دو بار در ساعت ۳ صبح اندازه‌گیری شود. دفعات کنترل قند خون در بیمارانی که از انسولین استفاده می‌کنند حداقل ۳ بار ذکر شده است. البته این مقدار در خانم‌های باردار ممکن است به ۶ بار هم افزودن پیدا کند. بیماران دچار به دیابت نوع دو نیز می‌توانند در همین ساعات ذکر شده قند خون خود را اندازه بگیرند.

نتیجه دسبرچسباه با آزمایشگاه فرق دارد؟
تشخیص دیابت نباید با استفاده از این دسبرچسباه‌ها صورت بگیرد بلکه باید حتما آزمایش خون داده شود، یعنی مریض باید به آزمایشگاه مراجعه کند تا از خون وریدی‌اش نمونه‌گیری شود. دسبرچسباه‌های قند خون معمولا از خون نوک انگشت استفاده می‌کنند. این خون از طریق مویرگ‌ها گرفته می‌شود و کامل است یعنی هم دارای سلول است و هم مایع پلاسما، درحالی که آزمایشگاه سلول را از خون جدا می‌کند و فقط مقدار قند خون پلاسما یا سرم خون وریدی را نشان می‌دهد. همین مسئله سبب می‌شود مقدار قند خونی که دسبرچسباه‌ها نشان می‌دهند حدودا ۱۵ درصد از آزمایشگاه کمتر یا بیشتر باشد. علاوه براین عواملی چون کالیبراسیون دسبرچسباه، درجه حرارت محیط و مقدار حجم خونی که روی دسبرچسباه گذاشته می‌شود هم می‌توانند روی نتیجه تاثیرگذار باشند. به همین علت پیشنهاد می‌شود کسانی که با گلوکومتر قندشان را چک می‌کنند حتما یک تا ۲ بار در سال به آزمایشگاه نیز مراجعه کنند و نتیجه دسبرچسباه را با مقدار قندی که آزمایشگاه نشان می‌دهد مقایسه کنند.

در دمای اتاق اندازه بگیرید
برخی شرایط می‌توانند بر اندازه گیری قند خون توسط دسبرچسباه تاثیر بگذارند. برای مانند کسانی که کم خونی دارند ممکن است مقدار قند خون‌شان توسط دسبرچسباه یک مقدار بالاتر نشان داده شود. درمقابل آن، کسانی که مقدار هموگلوبین یا هماتوکریت خون‌شان بالاتر است ممکن است قندشان توسط دسبرچسباه پایین‌تر نشان داده شود. البته عواملی مثل ارتفاع، درجه حرارت، رطوبت، مقدار اسید اوریک خون، مقدار ویتامین C و… نیز می‌توانند روی قند اندازه‌گیری شده توسط دسبرچسباه اثر بگذارند. این دسبرچسباه بهتر است در دمای معمولی اتاق (حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد) استفاده شود.

مواظب نوارها باشید
نوارهای گلوکومتر در قوطی‌ای جداگانه قرار دارند. پیشنهاد می‌شود حتما بعد از درآوردن نوار از قوطی در آن بلافاصله بسته شود تا بقیه نوارها حرارت نبینند و با رطوبت کمتری مواجه شوند. قوطی نوارها را در محلی که رطوبت یا درجه حرارت خیلی بالا یا پایین دارد نگهداری نکنید و همیشه به تاریخ انقضای نوار توجه کنید. هر قوطی حاوی یک نوار کنترل است که پیش از سایر نوارها باید داخل دسبرچسباه گذاشته شود تا کد دسبرچسباه با کد نوارها یکسان شود. درواقع با خرید هر قوطی جدید باید این کار انجام شود. در غیر این صورت ممکن است نتیجه قند خون صحیح نشان داده نشود. بعضی مواقع اوقات دسبرچسباه گلوکومتر کثیف می‌شود و لازم است با یک دستمال مرطوب آغشته به آب و صابون تمیز شود. پیشنهاد می‌شود برای این کار از الکل و مانند آن استفاده نشود.

لازم نمی باشد پوست را با الکل ضدعفونی کنید
برای کنترل قند خون باید نکته های خاصی را رعایت کرد. اول باید دست‌ها را شست و خشک کرد برای اینکه چربی پوست دست می‌تواند روی مقدار قند خون اثر بگذارد. حتما لازم نمی باشد پوست را با الکل ضدعفونی کنید. بهتر است همیشه از یک نقطه ثابت برای گرفتن خون استفاده نشود. هربار یک انگشت را انتخاب کنید و دفعه بعد به صورت چرخشی از انگشتی بقیه ی استفاده کنید. دسبرچسباه‌های جدیدتر هم وجود دارند که می‌توانند از نواحی بقیه ی مانند بازو، ساعد و ران نیز خون بگیرند. برخی دسبرچسباه‌ها دارای قلم‌های مخصوص خون‌گیری هستند که به صورت اتوماتیک پوست را سوراخ می‌کنند. البته استفاده از این قلم‌ها معمولا بدون درد است. اگر هم خونی خارج نشد می‌توان دست را به سمت پایین گرفت و به آرامی انگشت را فشار داد تا خون خارج شود. برخی قلم‌ها نیز دارای درجات مختلف برای مقدار نفوذ سوزن به انگشت هستند.

قند دیابتی‌ها باید چقدر باشد؟
قند خون طبیعی ناشتا (بعد از ۸ ساعت ناشتا بودن) برای افراد دیابتی باید حدودا بین ۸۰ تا ۱۳۰ باشد و قند خون طبیعی ۲ ساعت بعد از هر وعده غذایی برای این افراد باید کمتر از ۱۶۰ باشد. در خانم‌های باردار که از انسولین استفاده می‌کنند مقدار قند خون ناشتا (اندازه‌گیری شده توسط دسبرچسباه گلوکومتر) باید کمتر از ۹۰ تا ۹۵ و قند خون طبیعی یک ساعت بعد از وعده‌های غذایی کمتر از ۱۴۰ و ۲ ساعت بعد از وعده‌های غذایی کمتر از ۱۲۰ باشد. در بیماران دیابتی قند خون نباید کمتر از ۷۰ باشد و اگر قند کمتر از ۶۰ باشد بیمار علامت‌دار می‌شود. قند خون کمتر از ۴۵ نیز می‌تواند خیلی زیاد پرخطر باشد. علائم افت قند به صورت تعریق، تپش قلب، ضعف، بی‌حالی، لرزش اندام‌ها و تاری دید ظاهر می‌شوند. در این صورت بیمار باید بلافاصله یک ماده غذایی شیرین مصرف کند.

قند افراد سالم چقدر است؟
قند خون طبیعی ناشتا برای کسانی که دیابتی نمی باشدند باید کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد. چنانچه این مقدار بیشتر از ۱۲۶ باشد و یک بار بقیه ی هم تکرار شود فرد، دچار به بیماری دیابت است. همچنین اگر فردی علامت‌دار باشد، یعنی علائم بیماری دیابت را داشته باشد (تکرر ادرار، پرنوشی و کم کردن وزن) و در عین حال قند خون تصادفی‌اش (قند خونی که بدون توجه به هنگام گرفته شود) برای حتی یک بار بالای ۲۰۰ باشد فرد دچار به دیابت است. البته این معیارها آزمایشبعضی مواقع هستند و با دسبرچسباه گلوکومتر نباید به تشخیص دیابت پرداخت. همچنین کسی که قند خون ناشتایش بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ است مستعد بیماری دیابت محسوب می‌شود. ۱۰ درصد از این افراد در آینده به دیابت دچار خواهند شد.

حتی اگر یک بار قندتان بالا بود به پزشک مراجعه کنید
بیماران دیابتی چنانچه قند خون‌شان کنترل شده نباشد بهتر است هر ۲ تا ۳ ماه یک بار به پزشک مراجعه کنند تا در صورت لزوم دوز دارو برای آنها تغییر داده شود. اما برای بیمارانی که قندشان تحت کنترل است فاصله بین هربار ویزیت را می‌توان طولانی‌تر کرد و برای مانند هر ۴ تا ۵ ماه یکبار به پزشک مراجعه کرد. همچنین اگر فرد دیابت نداشته باشد و یک بار با استفاده از دسبرچسباه قند خون متوجه شود قندش بالاتر از حد طبیعی است باید حتما به پزشک مراجعه کند. البته با این مقدار، تشخیص بیماری دیابت داده نمی‌شود برای اینکه دیابت یک بیماری پایدار است و تا آخر عمر فرد را درگیر می‌کند. قند غیرطبیعی حتما باید توسط آزمایشگاه تایید شود و درصورت تایید، فرد دیابتی محسوب می‌شود.

منبع-http://www.hidoctor.ir

اندروید lg مولفیکس