امروز یکشنبه 22 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

خصوصیات بـالینی دیابـت | علائم دیابـت نوع یک و دو

تظاهرات بالینی دیابت در همه افراد یکسان نمی باشد، ولی غالبا بیماران به علت وجود علایمی چون: پلی اوری (Polyuria)، و پلی دپسی (Polydipsia)، پلی فاژی (Polyphagia) و اختلالات متابولیکی منوجه بیماری خود می شوند. بعضی اوقات نیز تا مدت ها ممکن است بیمار دچار به بیماری قند باشد لیکن خود او متوجه نباشد. این گروه افراد فقط حس می کنند حالشان خوب نمی باشد، در حالیکه با انجام یک آزمایش قند خون معلوم خواهد گشت، علت نامساعد بودن حالشان چیست.

خصوصیات بالینی دیابت | علائم دیابت نوع یک و دو

 

علائم هشدار دهنده دیابت:

پیدا کردن خسبرچسبی بی علت و بی مورد حالت تشنگی مداوم و رفع نشدنی پیدا کردن کم کردن وزن پیدا کردن حالت گرسنگی مداوم و رفع نشدنی افزودن غیر معمولی ادرار خارش مهبل در خانم ها پیدا کردن زخم هایی که التیام و شفا نمی پذیرند. پیدا کردن سردرد که همراه آن حالت گیجی و یا حالت تهوع باشد اختلال در بینایی به صورت تیرگی دید و کم شدن بینایی پیدا کردن اختلالات پوستی به صورت جوش و کورک و عفونت ها

به گفته مجله پزشکی هانیما، افراد در صورت پیدا شدن علائم و یا هم اکنونت بالا سریعا باید به پزشک جهت شناخت علت مراجعه کنند.
البته باید متذکر شویم که وجود علائم فرموده شده به طور قاطع علت وجود بیماری قند در شخص نمی باشد، لیکن این مسئله مهم که بیمار مورد معاینه و آزمایش قرار گیرد را به وجود می آورد، تا اینکه از عوارض حاصله پیشگیری شود. اگر چنانچه شخص بی توجه از کنار این علائم بگذرد، دچار عوارض بیماری از قبیل اختلال در کلیه، اختلال در دسبرچسباه گردش خون، اختلال در دسبرچسباه عصبی، اختلال در بینایی، اختلال در شنوایی و پوست پیدا خواهد کرد.

این مسئله نیز حائز اهمیت است که وضعیت بیماری قند در بین افرادی که به آن دچار می شوند، همانند نبوده و از یک فرد به فرد بقیه ی قابل تغییر است. به عبارت بقیه ی شدت بیماری قند و سرعت جریان آن ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

 

علائم دیابت نوع یک (1)

این نوع دیابت 5 الی 10 درصد کل دیابتی ها را در بر می گیرد. این نوع دیابت شرعش در جوانی است. شخص دچار مستعد به کتواسیدوزیس است. اغلب بیماران هنگام تشخیص لاغرند. افراد دچار برای ادامه حیاتشان احتیاج به انسولین دارند. آنتی بادی ضد سلول های جزایر لانگرهانس در اغلب این بیماران وجود دارد. انسولین آندروژن کم یا وجود ندارد. علت ایجاد کننده ممکن است ژنتیکی یا ویروسی و یا عوامل بقیه ی باشند. حالت عطش و تشنگی خیلی پیدا کردن. زود به زود گرسنه شدن. در صورت پیشرفت بیماری حالت اغماء و بیهوشی پیدا شدن.

 

علائم دیابت نوع دو (2)

در هر سن وجود دارد ولی معمولا بالای 40 سال. 90 الی 95 درصد کل دیابتی ها در این دسته جای دارند. اغلب بیماران چاق اند. علت آن غالبا ژنتیکی، اضافه وزن یا عوامل محیطی می باشند. آنتی بادی علیه سلولهای جزایر لانگرهانس وجود ندارد. مقادیر مختلف انسولین آندروژن در گردش خون وجود دارد. شروع آن اندک و سبک است. تشنگی خیلی. افزودن ادرار. در صورت تشخیص ندادن، حالت اغماء در بیمار. پیدایش اختلال در دسبرچسباه های مختلف بدن. مستعد به کمای هیپراسمولار غیرکتوزی.

با توجه به علائم ذکر شده غالبا می توان به وجود بیماری دیابت پی برد، علاوه بر علائم عمومی با استفاده از انجام آزمایش قند خون و ادرار و تست تحمل گلوکز وجود بیماری قطعی می شود.

اندروید lg مولفیکس