امروز یکشنبه 22 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

تکنیک ارتباط برقرار کردن با کودکان بد اخلاق

1

برای کودکان بزرگتر از 3 سالگی کتک زدن و گاز گرفتن نوعی روش ارتباط برقرار کردن است. برای اینکه روش های بهتری به آنها آموزش بدهید مطلب زیر را مطالعه کنید.

از کلمات استفاده کن!

پیت کرولی پسری دو ساله و خیلی زیاد مودی است و بدرفتاری های خیلی زیادی دارد. مادر او می گوید: «اگر پارک برویم و او کسی را هل بدهد، بزند یا با او دعوا کند اصلا تعجب نمی کنم. اما از این مساله خیلی زیاد خجالت و رنج می کشم و در این حالت فریاد می زنم: «پیت، نباید کتک بزنی. کتک زدن کار خوبی نمی باشد!» . سپس می روم پیش آن کودک و دستانش را می گیرم و از او عذرخواهی می کنم.

متاسفانه همیشه هم اوضاع به همین خوبی تمام نمی شود. من تلاش می کنم هر باری که این کارها را انجام می دهد به او یادآوری کنم باید به جای مشت و دعوا، حرف بزند. باید از کلمات برای خواسته ها یا نابهتری های خود استفاده کند. همیشه دلواپس این مساله هستم پسرم در آینده یک قلچماق و آدم دعوایی بشود.»

2
مسالهی رایج با دلایلی متفاوت

در سه سال نخست زندگی کودکان، مشت زدن یا گاز گرفتن کاملا طبیعی و نرمال است. این کارها هیجان خیلیی است که کودکان از عهده کنترل آنها بر نمی آیند. شاید نخستین باری که چنین رفتاری را از فرزند خود ببینید، تصور کنید این رفتار همیشه ادامه خواهد داشت. اما علتی برای این دلواپسی وجود ندارد – البته تا سن زیر سه سال. کودکان موجودات غیراجتماعی و اولیه هستند که هنوز رفتارهای اجتماعی را یاد نگرفته اند. به آنها به چشم یک غارنشین نگاه کنید. مشت زدن و گاز گرفتن نیز روش ارتباطی انسان های اولیه بوده است.

البته، پیش از اینکه کودک لغات خیلیی بیاموزد، با مشت، گاز، جیغ و گریه حرف های خودش را شرح می نماید. این رفتارها برای کودکان صفر تا سه ساله کاملا طبیعی هستند. پیش از اینکه بخواهید مانع از رفتارهای ناخوشایند فرزند خود بشوید، درک کنید برای چه این کارها را می نماید؟ چه می خواهد؟ چه چیزی نابهترش کرده است؟

اهمیت سن کودک

مساله سن

هنگامی که کودک یک ساله می شود توانمندی آزمایش محدودیت ها و تجربیات علت و معلول را دارد. او ممکن است به طور مدام کلید عروسکی را فشار دهد تا آواز بخواند. یا ممکن است حتی برای در آوردن داد شما و تجربه حس وحشت، گاز بگیرد. اولیا تصور می کنند بعید است کودکان در حالتی غیر از عصبانیت مشت بزنند یا گاز بگیرند. اما این صحت ندارد. کودکان بین 18 ماهگی تا دو سال، برای جلب توجه کتک می زنند و گاز می گیرند. این روش سوءاستفاده آنها است و خیلی سریع پاسخ می دهد و آنها به خواسته ها خود می رسند. مثلا کودک دو ساله با مشت زدن به مادر او را مجبور می نماید تا تلفن را قطع کند. کودکان از این ترفند برای اجرای خواسته های خود سوءاستفاده می کنند.

دفاع شخصی

تامارین گرافهام مادر دختری است که مربی مهد خود را گاز گرفته بود. براونوین دست مربی بیچاره را با همه قدرت خود گاز گرفته بود و مسوولان مهد از مادر خواسته بودند به آنجا برود. زمانی آنها به خانه بازگشتند، مادر و دختر در مورد بد بودن گاز گرفتن با هم بحث کردند و در آخر مادر به طور مکرر و پشت سر هم صد بار فرموده است «نباید گاز بگیری!»  و این اولین و آخرین باری بوده است که براونوین این کار را انجام داده است.

کودکان هنگامی که ناامید و نابهتر می شوند نیز برای دفاع از خود گاز می گیرند یا مشت می زنند. این کارها به کودک کمک می کنند تا احساس نابهتری خود را تخلیه کند.

42-16454035-300x272
جلوگیری از بروز این رفتارها

خیلی زیادی از کودکان فقط  در مواقع خاص و به ندرت گاز می گیرند یا مشت می زنند. اما بعضی از آنها، تا پیش از سه سالگی و یافتن توانایی برای شرح احساسات و نیازهای خود، با جیغ، کتک و گاز حرف های خود را شرح می نماید. برای کم کردن احتمال بروز این اتفاق در کودک خود، باید احساسات خود را کنترل کنید و صدای خود را بالا نبرید برای اینکه صدای بالا سبب تحریک بیشتر کودک می شود. همیشه تلاش کنید، محکم، جدی و فرز باشید.

برای جلوگیری از اینگونه رفتارهای کودک می توانید رفتارهای زیر را انجام دهید:

•    ثابت قدم و همیشه روی حرف خود باشید

برای از بین رفتن خشم، مشت زدن یا گاز گرفتن کودک هیچ مدت هنگام مشخصی وجود ندارد. اما اگر هربار که او این کارهای زشت را انجام داد، بد بودن آن را برایش یادآوری کنید احتمالا بعد از 5 یا 6 دعوا بالاخره می فهمد که نباید چنین رفتاری داشته باشد.

کارتر دو ساله در این باره می گوید: «اگر من خواهر کوچک خودم را کتک بزنم مادر عصبانی می شود و دوباره می خواهد به من گوشزد کند این کار را نکنم. پس ترجیح می دهم اصلا این کار را انجام ندهم».

•    گوشه آدرس

برای کودکان 2 تا 3 ساله، گوشه آدرس نیز از بقیه ی مسایل تاثیر گذار است.  مادر می گوید: «هنگامی که پسر من دوساله بود، اگر به خواسته هایش نمی رسید به بازوی من مشت می زد. من به او می فرمودم نباید بزنی. آیا می خواهی تنبیه و در یک گوشه حبس شوی!». بعد از آن بود که کمتر این واکنش را انجام می داد.

•    به او حق انتخاب دهید

یک کودک دو ساله می تواند دهانش را باز کند و همچون یک شیر بغرد یا همچون خرس دندان هایش را نمایش دهد. تقلید صدای حیوانات برای کودکان خیلی زیاد سرگرم کننده است. به همین علت، به او ده ثانیه فرصت بدهید تا این کار را انجام دهد و بعد از آن تلاش کنید با بازی های بقیه ی سرش را گرم کنید تا این کار را تکرار نکند.

•    محرک های کودک را شناسایی کنید

آیا کودک شما هم هنگام گرسنگی گاز می گیرد؟ به او میان وعده های سالم بدهید و به برنامه غذایی سالم بچسبید. در ضمن، بیرون از خانه بازی کردن را فراموش نکنید. حتی اگر هوا سرد بود نیز تلاش کنید او رابیرون ببرید. خیلی در خانه ماندن سبب کسالت و نابهتری کودکان می شود.

در محیط های اجتماعی، کودکان برای کتک زدن اطرافیان تمایل بیشتری دارند برای اینکه نمی خواهند داشته های خود را با هیچ کس بقیه ی شریک شوند. هنگامی که دوستان کودک خانه می آیند اسباب بازی های موردعلاقه او را جمع کنید تا خیالش بهتر باشد کسی به آنها دست نمی زند. وسایلی را دم دست بگذارید که بچه ها سر آن با هم دعوایشان نشود. مثلا اگر فقط یک اتوبوس اسباب بازی وجود داشته باشد بدون شک بین اینکه چه کسی آن را داشته باشد اختلاف پیش می آید. اگر کودک سر یک وسیله خاص گریه می کرد و آن را می خواست، او را کناری بکشید و اسباب بازی بقیه یی به او بدهید.

•    با یک مشاور صحبت کنید

اگر بعد از همه این کار و بعد از سه سالگی، کودک همچنان مشت می زند و گاز می گیرد حتما با متخصص رفتارهای کودک مشورت کنید. شاید این مساله در مسالهات سلامتی یا روحی کودک  ریشه داشته باشد. در کودکان زیر سه سال این کارها می تواند در نتیجه دیر زبان باز کردن یا عدم توانایی در شرح خواسته های خود، بیماری یا معلم و همکلاسی جدید باشد.

کودکانی که بعد از سه سال همچنان بدرفتاری دارند باید تحت نظارت و مشاوره متخصصان کودک، تنبیه و تشویق شوند. آنها باید بیاموزند شکستن قوانین پیامد بدی برای آنها دارد.

اندروید lg مولفیکس