امروز یکشنبه 15 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

الگوی خواب کودک در سنین مختلف

2

 

تمامی مادرانی که به‌تازگی صاحب فرزند شده‌اند اولین سوالی که به ذهن‌شان خطور می‌کند این است که نوزاد من چقدر باید بخوابد؟ اگر به تازگی صاحب فرزند شده‌اید، قطعا این یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی است که با متخصصان اطفال مطرح می‌کنید. این مقاله با شرح نیازهای نوزاد برای داشتن خواب لازم، الگوی خواب را به‌طور دقیق در نوزادی و سپس در سنین مختلف شرح خواهد کرد.

در ماه‌های اول زندگی تقریبا نوزادان در طول روز خوابند.

1 تا4 هفبرچسبی

16-15 ساعت در روز

به‌طور معمول نوزادان حدود 15 تا 18 ساعت در روز می‌خوابند اما تنها در دوره‌های کوتاه‌مدت 2 تا 4 ساعته. معمولا نوزاد در ماه‌های ابتدایی زندگی‌اش، هرهنگام که خسته باشد به خواب می‌رود به همین علت است که در ماه‌های اولیه تقریبا خواب نیمروزی او خیلی است و در طول روز می‌خوابد.

اگر نوزادتان در طول روز بیشتر می‌خوابد و شب‌ها کمتر، می‌توانید با رعایت این نکته ساعات خواب روز و شبش را متفاوت کنید تا در طول شب مدت طولانی‌تری بخوابد. هنگام روز، نوزاد را در اتاق روشن مثلا اتاق نشیمن بخوابانید تا سروصداها را بشنود و هنگام شب، او را در اتاق خوابش که تاریک و ساکت است، بگذارید. در این دوره بعضی مواقع اوقات نوزاد در حال تغذیه، به خواب می‌رود. در حقیقت این دو عمل در نوزاد با یکبقیه ی همراه می‌شوند. پس اگر جزو اولیای هستید که هرچه کوشش می‌کنید، نوزادتان به خواب نمی‌رود، از این مسئله غافل هستید که ممکن است خواب نوزادتان هنگامی اتفاق بیفتد که با تغذیه او همراه است. بنابراین اگر می‌خواهید نوزادتان بدون کوشش و کمک به خواب رود، لازم است بعضی مواقع اجاز بدهید آنقدر شیر بخورد تا خوابش بگیرد؛ البته نه تا هنگامی که کاملا به خواب رفته، زمانی احساس کردید او خوابیده است بقیه ی به او شیر ندهید تا موقع خواب چیزی در دهانش باقی نماند. فراموش نکنید همیشه سروصداهایی مانند گریه کردن، غرغر یا مثل اینها نشانه بیدار شدن نوزاد نمی باشد، بلکه بعضی مواقع در میان این صداها، کاملا خواب است.

184380_245

1 تا4 ماهگی

16-15ساعت در روز

6 هفته بعد از تولد کودک می‌توانید الگوی خواب او را تنظیم کنید. طولانی‌ترین دوره خواب در این دوره بین 4 تا 6 ساعت و گاه بیشتر است. یکی از دلایلی که سبب خواب نوزاد می‌شود، خسبرچسبی است و در این هنگام، رفتارهای او همان علائم خسبرچسبی است. هنگامی که یک نوزاد مجبور است بیدار بماند در حالی که خیلی زیاد خسته است، از این وضعیت ناراضی است. به‌تدریج این نارضایتی بیشتر می‌شود و در نتیجه بدنش بیشتر به خواب نیاز پیدا می‌کند. در این حالت الگوی مطلوب برای خواب نوزاد، به هم می‌خورد. در این حالت، باید بدانید نوزادتان هنگام خسبرچسبی علائمی مانند بی‌قراری، خمیازه، سکوت، از دست دادن علاقه به اسباب‌بازی و یک نگاه سست و بی‌حالت از خود نشان می‌دهد. پس او را بخوابانید.

4 تا12 ماهگی

15-14 ساعت در روز

بعد از 3 ماهگی تا یک سالگی این مقدار خواب به 14 تا 15 ساعت می‌رسد. در 6 ماهگی نوزاد تا 3 ساعت در طول روز چرت می‌زند و 11 ساعت در شب می‌خوابد. چرت صبحبعضی مواقع معمولا ساعت 9 صبح و یک ساعت طول می‌کشد و چرت بعدازظهر ساعت 2-12 است و یکی‌، دو ساعت طول می‌کشد. آخرین چرت‌ بین 3 تا 5 عصر است.

 

3-1 سالگی

14-12 ساعت در روز

نوپایان 1 تا 3 ساله معمولا به 5/1 تا 5/3 ساعت خواب بعدازظهر یا روزانه نیاز دارند.  معمولا ساعت 8 تا 9 شب می‌خوابند و بین 6 تا 8 صبح بیدار می‌شوند.

3 تا 6 سال

12-10 ساعت در روز

به مرور با بزرگ‌تر شدن کودک ساعت‌های نیاز به خواب او هم متغیر می‌شود ولی اینکه چه مقدار خواب در شبانه‌روز برای یک کودک کافی است، برحسب سن متفاوت خواهد بود مثلا بین سنین 3 تا 6 سال کودکان روزانه به 10 تا 12 ساعت خواب نیاز دارند. معمولا در طول روز کودکان 3 سال در حال چرت‌زدن هستند و شاید یک یا دو ساعت خواب نیمروزی داشته باشند، ولی به‌تدریج مقدار خواب روز کم کردن می‌یابد به‌طوری که در 5 سالگی کودک کمتر به خواب نیمروزی احتیاج دارد.

6 تا 12 سال

11-10 ساعت در روز

در این سنین کودکان باید 11-10 ساعت در طول روز بخوابند که به طور متوسط تنها 9 ساعت می‌خوابند. معمولا خواب نیمروزی در این سن بیش تر از یک ساعت نمی باشد و حدود ساعت 9 شب به رختخواب می‌روند.

18-12 سالگی

9-8 ساعت در روز

با بزرگ‌تر شدن کودکان ساعات خواب روزانه به 8 تا 9 ساعت می‌رسد و این ساعات نباید کمتر از 7 ساعت باشد برای اینکه می‌تواند با کم کردن تمرکز، خواب‌آلودگی و بی‌حوصلگی همراه باشد. به‌نظر می‌رسد خیلی زیادی از نوجوانان به خواب بیشتری نسبت به گذشته به علت فشارهای اجتماعی و… نیاز دارند تا انرژی و تمرکز لازم را در طول روز داشته باشند اما به‌طور متوسط آنها فقط 9 ساعت می‌خوابند. در این سنین خواب نیمروزی مفهومیی ندارد.

اندروید lg مولفیکس