امروز یکشنبه 15 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

ارتبـاط پستانک بـا عفونت گوش

170375

عادت مکیدن برای نوزادان و کودکان خیلی زیاد آرام بخش است ولی نباید جایگزین شیر دادن مادر و نوازش کردن نوزاد شود برای چه که می تواند روی سیستم فکی و دندان های کودکان تأثیر منفی بگذارد.

محمد حسین سلطان زاده شرح کرد: خیلی زیادی از نوزادان عادت به مکیدن انگشت دارند و این حالت به آنها احساس امنیت و آرامش می‌دهد.

فوق تخصص عفونی اطفال فرمود: مکیدن انگشت یا پستانک به ویژه با قرار گرفتن کودک در شرایط خاصی مانند جدایی از مادر و پدر یا بودن در مکان‌های تازه و مابین افراد ناآشنا، به آرام شدن آنها کمک خیلی زیادی می‌کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: مکیدن انگشت یا پستانک به کودکان و نوزادان در خوابیدن نیز همین احساس را القا می‌کند و بیشتر نوزادان و کودکان علاقه دارند تا هنگام خوابیدن انگشت، پستانک، شیشه شیر یا سینه مادر را بمکند و با آرامش بیشتری به خواب بروند.

این متخصص که دوره بالینی عفونی را در میوکلینیک آمریکا گذرانده است، فرمود: بر اساس گفته انجمن دندانپزشکان کودکان آمریکا، مکیدن طولانی مدت پستانک و انگشت تقریباً به مقدار مشابهی، بر سیستم دندان‌ها و فک تأثیر می‌گذارند.

فوق تخصص عفونی اطفال ادامه داد: طولانی شدن عادت مکیدن موجب می‌شود که دندان‌های جلویی فک بالا و پایین از هم فاصله پیدا کنند و کام کودک عمیق شود که اگر این عمل تا هنگام روییدن دندان های دائمی ادامه یابد صدمه خیلیی به دندان های دائمی وارد می سازد.

متخصص کودکان و نوزادان تصریح کرد: علاقه به مکیدن در بعضی از کودکان خیلی زیاد شدید است و مبارزه برای ترک مکیدن فایده چندانی ندارد اما بیشترکودکان تا سن دو سالگی خودبه‌خود عادت عمل مکیدن را کنار می‌گذارند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: دادن پستانک به کودکان بعضی مواقع سبب عفونت گوش میانی می‌شود.

فوق تخصص عفونی اطفال تصریح کرد: در برخی گفته ها مشخص شده کودکانی که پستانک استفاده می کنند 90 درصد بیشتر در معرض عفونت های مکرر گوش میانی هستند برای چه که که گوش و حلق به هم مرتبط هستند و دهان راه خوبی برای ورود باکتری‌ها محسوب می‌شود.

متخصص کودکان و نوزادان فرمود: اگر خیلی زود به نوزاد پستانک داده شود ممکن است با شیرخوردن او تداخل پیدا کند و نوزاد در گرفتن سینه مادر ، شیشه یا پستانک یک حالت سردرگمی داشته باشد.

این استاد دانشگاه افزود: برخی اوقات پستانک هنگامی به کودک داده شود که او واقعاً گرسنه است و مکیدن پستانک موجب می‌شود که شیر کافی به او نرسد.

سلطان زاده ادامه داد: نکته بقیه یی که باید در نظر گرفت این است که هیچگاه پستانک را با زنجیر به دور گردن نوزاد نیندازید برای اینکه این کار ممکن است سبب خفگی نوزاد شود.

متخصص کودکان و نوزادان افزود: بیشتر مادران عادت دارند پستانک کودک را به ماده‌ای شیرین آغشته کنند که این کار برای کودک مضر است برای اینکه دندان کودک را در معرض پوسیدگی قرار می دهد.

فوق تخصص عفونی اطفال ادامه داد: میکروب های مولد پوسیدگی در کنار مواد قندی و تغذیه ناشایسته به مرور هنگام، پوسیدگی های شدید دندانی را برای کودک در پی خواهند داشت.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: خیلی از مادر و پدران زمانی برای خرید سیسمونی می‌روند پستانک را هم جزو فهرست خریدشان قرار می‌دهند ولی پیشنهاد پزشکان و دندان پزشکان این است که از خرید پستانک صرف نظر کنند چون زیان های مکیدن پستانک خیلی بیشتر از منافع کوتاه مدت آن است.

متخصص کودکان و نوزادان فرمود: پستانک حتی ممکن است در سخن فرمودن کودک اختلال ایجاد کند.

اندروید lg مولفیکس