امروز پنج شنبه 26 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

دانستنیهایی در رابطه ماساژ کودک

1

 

ماساژ دادن کودک روش خیلی زیاد سرگرم کنندهی است که با این کار کودک به خانواده اطرافش  محبت نشان میدهد و علاوه بر محبت فواید خیلی زیاد زیبادی برای نوزاد دارد و سبب بهتری بدن نوزاد میشود و اولین ارتباطی که کودک با محیط بیرون دارد همین ماساژ است که سبب اعتماد بنفس و آرامش کودک میشود با کلیک بر اد امه مطلب فوایدی که  برای ماساژ کودک وجوددارد اززبان کارشناسان بایکدیگر میخوانیم

نخستین رابطه نوزاد با دنیای خارج از طریق لمس کردن حاصل می شود. لمس کردن نوزاد تاثیر بسزایی در ارتباط عاطفی، احساس امنیت و اعتماد او به محیط اطرافش دارد. کودکانی که از سمت مادر و پدر با محبت لمس می شوند؛ احساس آرامش بیشتری دارند. اولیا می توانند با ماساژ دادن و تماس های محبت آمیز با نوزاد خود، به او ابراز محبت کنند و از همان ابتدا به شکل گیری اعتماد به نفس او کمک کنند.

ماساژ کودک یک راه شفرمود انگیز و تاثیرگذار برای برقراری ارتباط با اوست. نوزادان خیلی زود متوجه خواهند شد که این تماس های ملایم نشان دهنده عشق و علاقه اطرافیان به آنهاست.

ماساژ برای نوزاد چه فوایدی دارد؟

ماساژ، گردش خون را بهبود می بخشد که این امر سبب شاداب شدن پوست کودک می شود. ماساژ سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می نماید؛ همچنین موجب کم کردن خیلی زیادی از دردهای پایدار در بدن کودک می شود. از بقیه ی فواید ماساژ محکم کردن عضلات او انعطاف مفاصل است. معمولا کودکانی که از نوزادی توسط اولیا ماساژ داده می شوند کمتر گریه می کنند و در برابر بیماری و نابهتری مقاومتر می شوند.

با ماساژ، دسبرچسباه گوارش تقویت می شود و هضم و دفع بهتر انجام می گیرد. کودکان کمتر به قولنج، یبوست و اسهال دچار می شوند. ماساژ همچنین به بهتر شیر خوردن کودکان کمک می نماید. کودکانی که ماساژ را تجربه می کنند آرامتر به خواب می روند و شب ها مادر و پدر خود را برای خوابیدن دچار مساله نمی کنند. در هنگام بیداری نیز سرحالتر و خوش اخلاق ترند. ماساژ همچنین به بهبود کار دسبرچسباه تنفسی نیز کمک می نماید.

مزایای ماساژ فقط متوجه نوزادان نمی باشد بلکه برای اولیا هم منافع خوبی دارد. این عمل ضمن ایجاد احساس آرامش در اولیا سبب بالا رفتن حساسیت آنها نسبت به حرکات کودکشان می شود.

این دسته از اولیا به علت تماس چشمی که در طول ماساژ با نوزاد خود دارند؛ شناخت و درک بهتری نهسبت به عکس العمل های او پیدا می کنند. همین درک ویژه به نگهداری بهتر آنها از کودکشان کمک می نماید.

شرایط لازم برای ماساژ نوزاد

– نوزاد را موقعی که سرحال است برای ماساژ آماده کنید. فرزند شما نباید گرسنه یا کاملا سیر باشد. یک ساعت بعد از خوردن غذا و بعد از استحمام فرصت شایستهی برای این کار است.

– زیورآلاتی که ممکن است هنگام ماساژ به نوزاد صدمه برساند را از دست خود خارج کنید.

– ناخن دست هایتان را کاملا کوتاه کنید.

– پیش از ماساژ دست ها را با آب و صابون بشویید. همچنین دست ها را با به هم مالیدن یا قرار دادن در آلب ولرم به مدت سه تا چهار دقیقه گرم کرده و سپس خشک کنید.

– یک مکان ساکت و گرم را برای ماساژ دادن کودک پیدا کنید.

– دمای اتاق بهتر است حدود 26 درجه سانتیگراد باشد تا نوزاد بدون پوشش هم در آن احساس بهتری کند.

– حوله ای را روی تخت یا زمین پهن کنید و نوزاد را روی آن بگذارید.

– برای ماساژ دادن بهتر است از روغن های مخصوص بچه ها استفاده کنید.

2

نحوه ماساژ نوزاد

ماساژ را از زیر گردن شروع کنید و تا باسن ادامه دهید. ابتدا می توانید دست ها را روی قفسه سینه بگذارید، با استفاده از انگشتان شست، زیر گردن و اطراف استخوان قفسه سینه کودک را با حرکات دایره وار به ملایمت ماساژ دهید و بعد به آرامی به دو طرف قفسه سینه بروید. سپس به سراغ دست ها بروید و هر کدام را به نوبت ماساژ دهید. از مچ دست شروع کنید و تا زیر بغل کودک ادامه دهید.

در هنگام ماساژ به آرامی هر کدام از انگشتان، مفاصل و کل دست را لمس کنید. برای ماساژ ملایم شکم نوزاد از یک دست استفاده کنید. از ناحیه بالای ناف با حرکت دایره وار در جهت عقربه های ساعت ماساژ دهید. نظیر همان حرکتی که برای دست ها انجام دادید؛ پاها را هم به نوبت و به آرامی تا کشاله ران ماساژ دهید. همچنین با سر انگشتان خود تک تکانگشتان پای کودک را لمس کنید و با حرکات طولی کف پاهایش را ماساژ دهید. بهتر است ماساژ پشت و کمر را با استفاده از کف دست و حرکات دایره وار انجام دهید.

حرکات کششی بعد از ماساژ

بعد از ماساژ دادن دست ها و پاهای نوزاد می توانید آنها را به آرامی حرکت داده و حرکات کششی را روی آنها اجرا کنید. برای این کار ابتدا دست های نوزاد را صاف و از مچ دست بگیرید و به بیرون بکشید و چند ثانیه به همین حالت نگه دارید. دست ها را به صورت ضربدری روی شکم قرار دهید، چند ثانیه نگه دارید و به نوبت جای دست ها را عوض کنید. بازوها را به سمت بالا بکشید و سپس به سمت پایین با زاویه قائمه نگه دارید. پاها را نیز به طور ضربدری روی شکسم قرار دهید و بعد از چند ثانیه جای پاها را عوض کنید.

این نکته های را از یاد نبرید

– دقت کنید که سطحی که کودک را روی آن قرار می دهید خیلی نرم نباشد که بدن نوزاد در آن فرو برود.

– به هیچ وجه کودک بیمار، خصوصا نوزاد تب دار را ماساژ ندهید. در آغوش گرفتن آنها در این شرایط برایشان آرامش بخش تر است.

– هیچگاه نوزاد تازه غذا خورده را ماساژ ندهید برای اینکه ممکن است استفراغ کند. البته ماساژ نوزاد گرسنه هم موجب بیقراری او می شود.

– هنگامی که کودک تمایل به بازی دارد از ماساژ دادن او پرهیز کنید برای اینکه زیر دستان شما آرام نمی گیرد.

– مدت هنگام ماساژ می تواند بین 5 تا 15 دقیقه ادامه داشته باشد که این بسبرچسبی به تمایل نوزاد دارد.

اندروید lg مولفیکس