امروز پنج شنبه 26 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

بـرنامه صحیح شیر دادن بـه نوزاد

image_2

 

دراین پست مادران جوانی که  اولین  نوزاد خود را به دنیا آورده اند  میخواهیم  نحوه شیردهی را آموزش دهیم اینکه روزانه هرکودک چقدر به شیر احتیاج دارد و چه هنگامی شایسته است , ازچه جایی بدانیم که کودک شیر میخواهد یا از چه جایی بدانیم که از شیرخوردن سیر شده است و سوالاتی از این قبیل که شاید  سوال خیلی زیادی از مادران جوان باشد و باید واکنشهای کودک را ببینیم و یاد بگیریم در این پست با ما همرا ه باشید تا برنامه شیردهی کودک را یاد بگیرید

آشنایی با مدت هنگام و چگونگی شیردهی روزانه به نوزاد

آیـا در مـورد مـدت زمـان و چگونـگی شیردادن به نوزاد خود سردرگم هستید؟ نمیدانید چه برنامه ای را باید اجرا کنید؟ آیـا بـاید منتظر شوید تا گریه کند و یا این کـه هنـگـامی کـه خوابیده او را بیدار کنید و به او شیر دهید؟ اگر تازه به جمع مـادرهـای شیـرده اضـافـه شده ایـد، مـطـمـئـنا این یکی از سوالاتی است که اخیرا به ذهنتان خطور کرده.

چند وقت یکبار باید به کودک خود شیر بدهم؟

بیشتر نوزادان باید 8 تا 12 بار در یک شبانه روز از شیر مادر تغذیه کنند. این روند باید از دو سه روزگی کودک شروع شود و تا 3-6 ماهگی نیز ادامه پیدا داشته باشد. شیر دهی به نوزاد را نباید بر اساس فاصله های هنگامی معین و از روی ساعت تنظیم کنید.

فاصله هنگامی بین وعده های غذایی و مدت هنگامی که کودک از شیر مادر استفاده میکند، در نوزادان مختلف متفاوت است. هر دفعه شیردهی می تواند در حدود 10 تا 45 دقیقه با دفعه بعدی فاصله داشته باشد.

آیا باید برای شیردهی، کودک را از خواب بیدار کرد؟

برای چند هفته اولیه من معمولا به مادران پیشنهاد می کنم که فرزندان خود را برای شیردهی حداقل هر دو سه ساعت یکبار از خواب بیدار کنند. این فاصله از شروع اولین شیردهی تا آغاز تغذیه مجدد حساب می شود. (در طول روز و شب هیچ تفاوتی نمیکند) اگر کودک شما می تواند شب ها قدری طولانی تر بخوابد هیچ اشکالی ندارد، می توانید در این فاصله به او شیر ندهید.

اگر کودک زودتر از هنگام مقرر برای شیردهی بیدار شد، چه کار باید کرد؟

اگر کودک شما به شیر خوردن تمایل نشان دهد و به عنوان مانند شروع کند به گریه کردن و مکیدن انگشتانش شما به هیچ وجه نباید او را دو سه ساعت منتظر نگه دارید تا هنگام شیر دادن فرا برسد. اگر کودک نیاز به شیر خوردن داشت لازم نمی باشد صبر کنید و می توانید همان موقع به او شیر دهید، حتی اگر هنگام کوتاهی از تغذیه شدن پیشی گذشته باشد. اصلا دلواپس نباشید که شیر موجود در سینه ها “تخلیه” می شود. شیر به طور مکرر در سینه ها درست شده و همیشه به اندازه کافی برای سیر شدن کودک شیر در آنها وجود دارد.

آیا کودک باید مدت هنگام معینی از هر سینه شیر بخورد؟

اگر کودک در حال شیر خوردن است، نباید سینه را از دهان او جدا کنید. اجازه دهید تا او خودش سینه را رها کند. او یا سر خود را به سمت عقب می کشد و یا برای مدت هنگام نسبت طولانی مکیدن را متوقف می نماید. هیچ مدت هنگام مشخصی برای تغذیه کودک از هر سینه وجود ندارد. اگر خواست از سینه بقیه ی هم استفاده کند، به او اجازه دهید. اگر هم نخواست باز هم هیچ اشکالی ندارد. باید به کودک اجازه دهید که خودش شیر خوردن را متوقف کند. در مرحله های آخر شیر چرب تر و خامه ای تر می شود؛ اگر شما کودک را از مکیدن بازدارید او نمی تواند از شیر پر چرب و خامه ای استفاده کند.

چه موقع می توانم کودک را برای شیر دادن بیدار نکنم؟

هنگامی که امر شیر دهی برای شما جا افتاد، باید کودک را یکی دو مرتبه نزد متخصص اطفال ببرید تا آسوده خاطر شوید که به اندازه کافی رشد کرد. از این هنگام به بعد می توانید هر هنگام که خودش درخواست کرد او را تغذیه کنید. هنگامی که رشد کودک کافی باشد، پوشک خود را مکررا خیس و کثیف کند، آنگاه بقیه ی مجبور نمی باشدید که او را برای تغذیه شدن از خواب بیدار کنید.

چطور می توان تشخیص داد که کودک درخواست شیر می نماید؟

کودک با “قار و قور” کردن، مکیدن انگشت های دست، حرکت دادن لب ها، باز کردن دهان، تولید صداهای اندک و یا گریه کردن شما را صدا می زند. خیلی بهتر است که در همان مرحله های اولیه و با مشاهده علائم ابتدایی، شیر دادن را شروع کنید و منتظر شروع گریه او نباشید. هنگامی که شروع به گریه کند، شیر دادن سخت تر می شود، برای چه که ابتدا باید او را آرام کنید و بعد شروع کنید به تغذیه کردن او.

برای چه کودک من علاقه خیلیی به شیر خوردن در شب دارد؟

این مسئله کاملا طبیعی و قابل پیش بینی می باشد. نوزادان یک هنگام مشخصی را برای تغذیه کلی انتخاب می کنند که نام ” تغذیه زنجیره ای” بر روی آن گذاشته اند. در این حالت کودک تمایل دارد تا در فواصل هنگامی متعدد از شیر مادر تغذیه کرده و در بین آنها استبهتر کوتاهی نیز داشته باشد. امکان دارد که برای چندین ساعت بخواهد بدون توقف شیر بخورد. متاسفانه خیلی زیادی از خانواده ها در مورد این نوع رفتار نظر مساعدی ندارند و تصور می کنند که این امر به علت مغذی نبودن شیر مادر اتفاق می افتد. باید به خاطر داشته باشید که تنها از روی واکنش های کودک نمی توانید تشخیص دهید که او چه مقدار از شیر مادرش را مصرف می نماید.

چطور می توانم تشخیص دهم که کودک به اندازه کافی شیر خورده؟

یکی از معتبرترین راهها از روی نمودار رشد کودک و ادرار و مدفوع او می باشد. اگر وزن او به اندازه کافی اضافه شود، بدون توجه به داد و بیدادهایی که راه می اندازد و درخواست های شبانه اش برای شیر، می توان تشخیص داد که به اندازه کافی تغذیه شده است.

اما اگر بخواهید به طور روزانه از این مسئله مطلعی پیدا کنید، بهترین راه توجه به ادرار و مدفوع او می باشد. از 5 روزگی تا 6-8 هفبرچسبی باید حداقل 5 تا 6 مرتبه خود را خیس کند و در هر 24 ساعت 3-4 تکه مدفوع زرد رنگ به اندازه کف دست، دفع کند. بعد از 6 تا 8 ماهگی مقدار مدفوع اغلب کودکان کمتر شده، اما همان 5-6 بار ادرار را دارند. به علاوه نمودار رشد نیز به خوبی بالا می رود.

برای چه کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، دائما عادات غذایی خود را تغییر میدهند؟

علت قطعی این مسئله مشخص نمی باشد، اما تا آنجایی که ما می دانیم به علت سطح چربی شیر مادر است. مقدار چربی موجود در شیر در هر هنگام تغییر می نماید. اگر مدت هنگام خیلیی از آخرین مرحله شیر دهی سپری شده باشد، شیری که در ابتدا از سینه می اید کم چرب بوده و حالت سر شیر دارد، سپس کمی غلظ تر شده و مثل شیر طبیعی می شود و بعد از مدتی چرب تر شده و حالت خامه ای پیدا می نماید. هنگامی که فواصل هنگامی بین شیردهی ها کمتر باشد ( مثل تغذیه زنجیره ای) شیری که می آید غلیظ و پر چرب تر می باشد. کودک برای رشد جسمی و ذهنی باید حتما از این شیر پرچرب خامه ای استفاده کند. خوشبختانه هنگامی که کودک این شیر را مصرف کند مدت هنگام بیشتری به خواب فرو می رود، برای چه که هضم آن روند آرامی دارد و به کودک احساس سیری می دهد. بعد از اینکه کودک از ” تغذیه زنجیره ای” بهره برد، اشکالی ندارد به او اجازه دهید تا مدت هنگام بیشتری استبهتر کند. می توانید تا دو، سه ساعت او را از خواب بیدار نکنید – از این وقفه نهایت استفاده را ببرید!

آیا باید برنامه هنگامبندی شده را به کودک تحمیل کنیم؟

پژوهشات نشان می دهد که دخالت در روند تغذیه طبیعی کودک (به ویژه منتظر گذاشتن او برای تغذیه) مسالهات خیلیی از قبیل ذخیره شدن شیر رقیق در سینه ها و ناتوانی در افزودن وزن نوزاد را به همراه دارد. هر چه مدت هنگام بین شیردهی بیشتر باشد، شیر کمتری در سینه ها درست می شود. شیر دهی مکرر، هم منبع شیر شما را افزودن می دهد و هم سلامت کودک را تضمین می نماید.

هنگامی که نوبت به برنامه ریزی برای شیر دهی به کودک می رسد، باید به خاطر داشته باشید که تغییر و تنوع نمک زندگی است! فرزند شما آواها و عکس العمل های طبیعی از خود بروز می دهد و شما بدون اینکه نیازی به ساعت داشته باشید و تنها با توجه داشتن به خود او به بهتری می توانید تشخیص دهید که چه موقه گرسنه است.

اندروید lg مولفیکس