امروز یکشنبه 15 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

جلوگیری از فشار و مالش به پوست نوزادان در زمان شیرخوارگی

یک متخصص اطفال فرمود: در زمان شیرخوارگی خصوصاً در نوزادان نارس عفونت های دست با یک فشار ساده به پوست بدن نوزاد وارد بدن طفل می‌شود از این ‌رو باید در قسمت سر بچه مالش شدید ایجاد نشود.

اطرافیان و خود اولیا باید در بلند کردن و در آغوش گرفتن نوزاد احتیاط بیشتری کنند.

ناصر کلانتر در فرمود‌وگو با  فارس مراقبت از سر نوزادان را امری خیلی زیاد مهم تلقی کرد و شرح کرد: اطرافیان و خود اولیا باید در بلند کردن و در آغوش گرفتن نوزاد احتیاط بیشتری کنند.

وی پوست را مهمترین دسبرچسباه‌های ایمنی هر انسان دانست و افزود: نوزادان دارای پوست لطیف و حساسی هستند؛ پوست سر نوزاد نیز نازک است و با یک فشار تحریک‌پذیر است.

این متخصص در خصوص مراقبت‌هایی که باید از سر نوزاد انجام شود، تصریح کرد: در زمان شیرخوارگی خصوصاً در نوزادان نارس با یک فشار ساده به پوست بدن نوزاد، عفونت‌های دست وارد بدن طفل می‌شود. از این‌رو باید در قسمت سر بچه مالش شدید ایجاد نشود؛ مادران هنگام شستن سر نوزاد دقت خیلیی داشته باشند و به آرامی سر آنها را شامپو بزنند تا خطر عفونت کمتر شود.

وی با شرح اینکه در سر دو منطقه ملاج فوق قدامی و خلفی وجود دارد، افزود: این دو منطقه محل اتصال استخوان‌های پیشانی و آهیانه دو طرف در قدام سر است؛ ملاج خلفی از اتصال استخوان‌های آهیانه در پشت سر و استخوان پس‌سری تشکیل شده است؛ در این میان نقطه‌ای خالی باقیمانده که به هم نمی‌چسبد و پوستی نرم دارد که این محل برای این در نوزاد ایجاد شده تا فرصت رشد حجمی و فیزیکی مغز را در 2 سال اول زندگی برای طفل فراهم کند.

این متخصص اطفال فرمود: اگر ملاج فوق قدامی و خلفی به هم می‌چسبیدند، به مغز اکسیژن نمی‌رسید و همین امر مانع از رشد دور سر می‌شد؛ در قسمت ملاج خلفی چهار تا شش ماهگی و قدامی تا 18 ماه باز بوده و اندازه وسیعی دارد که در 19 ماهگی بسته می‌شود.

کلانتر به قسمتی از سر نوزاد که حالت نرم و فرو رفبرچسبی دارد، اشاره کرد و ادامه داد: باید در زمان نوزادی به این قسمت از سر نوزاد فشاری وارد نشود برای چه که این محل با مغز سر و کار دارد؛ چنانچه به این قسمت از سر ضربه و خراشی وارد شود عملکرد مغز دچار مساله و موجب مننژیت در نوزاد می‌شود.

وی افزود: در قسمت نرم و فرورفبرچسبی سر نوزاد، پوسته‌هایی وجود دارد که خیلی زیادی از مادران تلاش دارند این پوسته‌ها را از بین ببرند؛ این پوسته‌ها تا هنگام سفت شدن جمجمه نوزاد باقی می‌ماند؛ مادران با استفاده از لوسیون‌ها و روغن‌های بچه می‌توانند این قسمت را چرب کنند.

اندروید lg مولفیکس