امروز یکشنبه 22 تير 1399

ساختمان پزشکان

زمان انتشار: بدون تاریخ  

هشدار در رابطه یک داروی زیبایی پوست

یک گروه حمایت از مصرف‌‌کنندگان از قانونگذاران ٱمریکا خواست هشدارهای بهداشتی بر روی داروی بوتوکس، سمی که برای صاف کردن چروک‌های پوست میلیون‌ها نفر به کار رفته است, شدید شدن شود
به گفته هانیما به روایت ازخبرگزاری فرانسه گروه Public Citizen که نامزد سابق ریاست جمهوری آمریکا، رالف نادر آن را بنیانگذاری کرد، از ساهنگام غذا و داروی آمریکا ‍(FDA) خواسته است: “به فوریت هشدارها در مورد استفاده از سم بوتولینوم را تشدبد کند” برای اینکه “واکنش‌‌های جانبی وخیمی از جمله مرگ در رابطه با این دارو گفته شده است.”

اما نه شرکت Allergen که بوتوکس را تولید می‌کند و می‌فروشد و نه انجمن جراحان پوست آمریکا اعتقادی به لزوم هشدارهای بیشتر ندارند.

توکسین بوتولینوم یک سم طبیعی ست که در غذاهای خرابشده تشکیل می‌شود و 40 میلیون بار قوی‌تر از سیانور است.

هنگامی که مقادیر کم این سم را به داخل عضله تزریق می‌کنند، عضله فلج می‌شود و بین 4 تا 6 ماه از انقباض آن جلوگیری می‌شود؛ چنین وضعیتی برای از بین‌بردن مزمانی چروک‌های صورت ایده‌آل است.

این  توکسین با نام‌های تجارتی بوتوکس یا ویستابل (ساخت شرکت Allergen)‍  و میوبلوک یا نورو بلوک ساخت شرکت Solstice Neurosciences و دایسوپورت ساخت شرکت Ipsen به فروش می‌رسد.

Public Citizen یادآور می‌شود که ابن توکسین برای “شمار محددوی ار کاربردهای درمانی، ار جمله انقباضات کنترل نشدنی عضلات شانه و گردن، لوچی چشم، پلک زدن ناشی از گرفبرچسبی عضلات و تعریق بیش تر از حد زیر بغل مورد تایید قرار گرفته است.”

این گروه می‌افزاید: “تنها استفاده تایید شده میکاپی این ماده صاف کردن مزمانی چین‌های ابرو است. اغلب استفاده‌های زیبایی بقیه ی سم بوتولینوم تایید نشده هستند.”

به فرموده این گروه در موردهایی این توکسین : “به سایر نقاط بدن پخش شده است و پیامدهای وخیمی از جمله فلج عضلات تنفسی و اشکال در بلع ایجاد کرده است که احتمالا می‌تواند به ورود مواد غذایی و مایعات به داخل مجاری تنفسی و ریه‌ها و در نهایت ذات‌‌الریه ناشی از آن بینجامد.”

بر اساس گفته این گروه در فاصله سال‌های 1997 تا 2006 شانزده مرگ در میان 658 نفر افرادی که دچار عوارض وخیم ناشی از تزریق سم بوتولینوم شده‌اند، گفته شده است.

انجمن جراحی پوست آمریکا در واکنش به این درخواست اعلام کرد که برچسب فعلی –  “تنها برای استفاده پزشکان تعلیم‌دیده”-  را کافی می‌داند.

مدیر پزشکی ارشد شرکت آلرژن، سازنده بوتوکس، نیز فرمود: “تا به حال بیش تر از یک میلیون نفر با بوتوکس برای مقاصد زیبایی درمان شده‌اند و حتی یک مورد مرگ و میر وجود ندارد که رابطه موجبی آن با بوتوکس ثابت شده باشد.”

برچسب ها :
اندروید lg مولفیکس